لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

امارات اکران «سال نوری» را به دلیل بوسه دو زن ممنوع کرد


صحنه‌ای از انیمیشن «سال نوری».
صحنه‌ای از انیمیشن «سال نوری».

امارات متحده عربی روز دوشنبه اکران انیمیشن «سال نوری» را به دلیل بوسه دو شخصیت زن ممنوع کرد.

تصمیم امارات در حالی است که طبق گزارش‌ها، مالزی نیز این فیلم را ممنوع خواهد کرد. این مساله سبب افزایش نگرانی‌ها درباره ممنوعیت احتمالی «سال نوری» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های انیمیشنی شرکت دیزنی، در سایر کشورهای عمدتا مسلمان شده است.

دفتر تنظیم رسانه‌های وزارت فرهنگ و جوانان امارات با انتشار توییتی اعلام کرد این انیمیشین «به دلیل نقض استانداردهای محتوای رسانه‌ای، اجازه اکران در هیچ یک از سینماهای امارات متحده عربی را ندارد.» بنا بر اعلام این دفتر، تمامی فیلم‌های اکران‌شده در سینماهای امارات قبل از تاریخ اکران عمومی و جهت حصول اطمینان از ایمنی محتوایشان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

این در حالی است که سینماهای امارات زمان اکران «سال نوری» را تبلیغ کرده بودند. اما یک کارزار رسانه‌ای با هشتگ عربی با مضمون ممنوعیت نمایش این انیمیشن شرکت دیزنی، توجه اماراتی‌های محافظه‌کار را به خود جلب کرد. به زعم آنها، نمایش دو زن همجنسگرا در سینماهای امارات بر خلاف فرهنگ و دین اماراتی‌ها است.

در امارات متحده عربی همانند دیگر کشورهای عمدتا مسلمان خاورمیانه، روابط همجنس‌گرایان «جرم» است. بنا بر هشدار وزارت خارجه آمریکا، روابط همجنس‌گرایانه در امارات می‌تواند مجازات اعدام را به دنبال داشته باشد. این در حالی است که رفتار همجنس‌گرایانه در دبی تا ١٠ سال و در ابوظبی تا ۱۴ سال حبس را سبب می‌شود.

XS
SM
MD
LG