لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

رای گیری درون حزبی جمهوریخواهان و دموکرات ها در کارولینای جنوبی و نوادا


حضور رای دهندگان جمهوریخواه در یک مرکز اخذ رای در ایالت کارولینای جنوبی - ۲۰ فوریه ۲۰۱۶
حضور رای دهندگان جمهوریخواه در یک مرکز اخذ رای در ایالت کارولینای جنوبی - ۲۰ فوریه ۲۰۱۶

رای گیری درون حزبی جمهوریخواهان در ایالت کارولینای جنوبی در شرق آمریکا، صبح روز شنبه به وقت محلی برای انتخاب نامزد این حزب در انتخابات ماه نوامبر ریاست جمهوری آمریکا آغاز شد. همین روز، در ایالت نوادا در غرب آمریکا نیز نامزدهای حزب دموکرات در رای گیری روز شنبه با یکدیگر رقابت می کنند.

در کارولینای جنوبی، رای دهندگان از ساعت هفت صبح به وقت محلی به مراکز اخذ رای رفته اند و قرار است این رای گیری ۱۲ ساعت ادامه داشته باشد. در دو انتخابات پیشین درون حزبی که در ایالت آیوا و نیوهمپشایر برگزار شد، به ترتیب تد کروز و دونالد ترامپ پیروز شدند.

در ایالت نوادا که رای گیری دموکرات ها در آن ساعاتی پس از انتخابات جمهوریخواهان در کارولینای جنوبی آغاز شد، شبکه های خبری محلی و سی ان ان گزارش دادند ها صف های طولانی در مراکز اخذ رای تشکیل شد.

بر اساس یک نظرسنجی جدید که وال استریت ژونال و شبکه ان بی سی در کارولینای جنوبی انجام داده اند، دونالد ترامپ آراء ۲۸ درصد رای دهندگان احتمالی جمهوریخواه را بدست خواهد آورد و پس از او با ۲۵ درصد، سناتور تد کروز قرار دارد.

دونالد ترامپ و سناتور تد کروز چند روز پیش در کارولینای جنوبی و در جریان مناظره کاندیداهای این حزب، سخنان تندی را علیه یکدیگر مطرح کردند.

پنج نفر از کاندیداهای جمهوریخواه
پنج نفر از کاندیداهای جمهوریخواه

اما نظرسنجی اخیر با آنکه پیشتازی دونالد ترامپ را نشان می دهد، بیانگر سقوط هشت درصدی محبوبیت او به نسبت یک نظرسنجی دیگر است که در ماه ژانویه انجام شد. دونالد ترامپ، نامزد میلیاردر انتخابات که پیشتر با تد کروز فاصله ۱۶ درصدی در نظرسنجی های ایالت کارولینای جنوبی داشت، اکنون تنها ۵ درصد از تد کروز جلوتر است.

در جایگاه سوم نظرسنجی ها، سناتور مارکو روبیو با ۱۵ درصد قرار دارد که حمایت فرماندار کارولینای جنوبی را نیز با خود دارد و در جایگاه چهارم جب بوش فرماندار سابق فلوریدا با ۱۳ درصد قرار دارد. کاندیداهای بعدی جان کیسیک، فرماندار اوهایو و بن کارسون جراح بازنشسته هستند که هر کدام ۹ درصد آراء رای دهندگان احتمالی را طبق نظرسنجی خواهند داشت.

اخیرا پاپ، رهبر کاتولیک های جهان پس از سفر به مکزیک، در مورد وعده دونالد ترامپ برای احداث یک دیوار بین مکزیک و آمریکا برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی گفته بود کسی که به جای پل در پی کشیدن دیوار است، مسیحی نیست. این اظهارات با واکنش شدید آقای ترامپ مواجه شد که از جمله گفت پاپ فقط با شنیدن داستان یک طرف ماجرا، چنین قضاوتی کرده است.

برنی سندرز (چپ) و هیلاری کلینتون
برنی سندرز (چپ) و هیلاری کلینتون

جمهوریخواهان سه شنبه آینده در ایالت نوادا رای گیری درون حزبی دارند و رای گیری دموکرات ها در ایالت کارولینای جنوبی شنبه آینده برگزار می شود.

هیلاری کلینتون و برنی سندرز به ترتیب در دو رای گیری پیشین درون حزبی در ایالت آیوا و نیوهمپشایر پیروز شده بودند.

XS
SM
MD
LG