لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

داوطلبان جمهوری خواه انتخابات آمریکا در مناظره کارولینای جنوبی چه گفتند؟


از راست: بن کارسون، مارکو روبیو، دونالد ترامپ، تد کروز، جان کیسیک، جب بوش
از راست: بن کارسون، مارکو روبیو، دونالد ترامپ، تد کروز، جان کیسیک، جب بوش

داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حزب جمهوریخواه، روز شنبه طی مناظره ای که در ایالت کارولینای جنوبی برگزار شد گفتند که باراک اوباما نباید جایگزینی را برای آنتونین اسکالیا، قاضی دیوان عالی آمریکا انتخاب کند و باید تصمیم گیری درباره این پست مهم را به رئیس جمهوری آینده آمریکا واگذار کند. قاضی اسکالیا شامگاه شنبه درگذشت.

دونالد ترامپ سرمایه دار و میلیاردر آمریکایی که پیشتاز نظرسنجی ها در پایگاه داوطلبان جمهوریخواه انتخابات است ساعاتی قبل از مناظره مرگ اسکالیا را ضربه ای به بدنه محافظه کاران ایالات متحده توصیف کرد و گفت به تاخیر انداختن روند جایگزینی برای پست او برعهده میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا است تا قبل از آن که اوباما کاخ سفید را ترک نکرده جایگزین او از سوی سنا تایید نشود.

مارکو روبیو سناتور فلوریدا، تد کروز سناتور تگزاس، جان کیسیک فرماندار اوهایو و بن کارسون جراح بازنشسته مغز و اعصاب در مناظره شامگاه شنبه در کارولینای جنوبی یکصدا گفتند که باراک اوباما نباید درباره جایگزینی اسکالیا تصمیم بگیرد.

جب بوش فرماندار سابق فلوریدا در مقابل گفت ارائه فهرست نامزدهای برای پست قاضی دیوان عالی آمریکا حق و جزو اختیارات ریاست جمهوری است ولی او انتظار ندارد که اوباما چنین تصمیمی بگیرد.

تا قبل از انتخابات مقدماتی در کارولینای جنوبی که برای بیستم فوریه برنامه ریزی شده، داوطلبان جمهوریخواه سعی می کنند تا رای دهندگان این ایالت را به حمایت از جمهوریخواهان ترغیب کنند.

امنیت ملی

دونالد ترامپ در مناظره شنبه یک بار دیگر با اتکا به سابقه جرج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برادر او جب بوش را هدف حمله قرار داد.

ترامپ گفت جنگ عراق "اشتباهی بسیار بزرگ" بود. وقتی جب بوش و مارکو روبیو تاکید کردند که اقدامات جرج بوش برای امن تر کردن آمریکا بوده، ترامپ چندین بار به تخریب مرکز تجارت جهانی در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ و حملات تروریستی به نیویورک اشاره کرد.

بوش نیز حمایت ترامپ از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را هدف انتقاد قرار داد و گفت اعتقاد به این که روسیه بتواند شریکی مثبت در جنگ سوریه باشد، "پوچ" است.

برنامه مهاجرت

مسئله مهاجرت بحث نسبتا داغی را بویژه بین روبیو و کروز ایجاد کرد. روبیو گفت مهمتر از همه تمرکز بر مهاجرت غیرقانونی است. به گفته او برنامه های دیگر برای کنترل مهاجرت موثر واقع نمی شوند مگر آن که اول دولت امنیت مرزهای کشور را تضمین کند.

روبیو درباره مهاجران غیرقانونی که در حال حاضر در آمریکا هستند گفت گمان می کند که مردم آمریکا درباره فردی که مدتی طولانی در آمریکا بوده "منطقی و در عین حال مسئولانه" رفتار می کنند.

کروز تاکید کرد که برنامه او برای رسیدگی به مهاجرت های غیرقانونی متفاوت است. او گفت از هیچ راهی برای تسهیل اعطای حق شهروندی به مهاجرانی که غیرقانونی خود را به آمریکا رسانده اند حمایت نمی کند.

جان کیسیک فرماندار اوهایو که در رای گیری مقدماتی نیوهمپشایر دوم شد گفت، طرفدار قانونی کردن و نه اعطای شهروندی به مهاجران غیرقانونی است. او همچنین از تامین امنیت مرزها و طرحی برای اشتغال موقت خارجی ها اعلام حمایت کرد.

کیسیک همچنین گفت رویکرد انتقادی که دیگر داوطلبان هم حزبش در مناظرات پیش گرفته اند راه به جایی نمی برد و باعث شکست جمهوریخواهان در انتخابات ماه نوامبر خواهد شد. او داوطلبان جمهوریخواه را به توقف حملات و در عوض تاکید بر باورهایشان ترغیب کرد.

XS
SM
MD
LG