لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

جدال کلامی پاپ فرانسیس و دونالد ترامپ درباره مساله مهاجران


دونالد ترامپ در یک نشست انتخاباتی در کارولینای جنوبی - ۲۷ بهمن ۱۳۹۴
دونالد ترامپ در یک نشست انتخاباتی در کارولینای جنوبی - ۲۷ بهمن ۱۳۹۴

اظهارنظر پاپ فرانسیس درباره یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا واکنش تند او را در پی داشت. پاپ بدون نام بردن، به دونالد ترامپ اشاره کرد و این نامزد انتخابات آمریکا هم از سخنان پاپ انتقاد کرد.

روز پنجشنبه، رهبر کاتولیک‌های جهان ساعاتی پس از دعا برای مهاجران مکزیکی که در راه رسیدن به ایالات متحده جان خود را از دست داده‌اند، بدون نام بردن از فرد خاصی گفت، هر کس بخواهد در امتداد مرزها دیوارکشی کند، "مسیحی نیست."

روی سخن پاپ فرانسیس ظاهرأ دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه است که وعده اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی از ایالات متحده و ساختن دیوار در امتداد مرزهای مشترک با مکزیک را داده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس در آخرین بخش از سفر به مکزیک و پس از بازدید از یک منطقه مرزی، در گفت وگو با خبرنگاران در مسیر بازگشت به رم، گفت "کسی که تنها به فکر ساختن دیوار است ... و نه ساخت پل، مسیحی نیست."

دونالد ترامپ، سرمایه‌دار آمریکایی که طبق نظرسنجی‌ها همچنان پیشتاز رقابت‌ها برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات نوامبر است، بلافاصله به سخنان پاپ واکنش نشان داد و گفت " برای یک رهبر مذهبی شرم‌آور است که ایمان کسی را زیر سئوال ببرد."

آقای ترامپ که در یک نشست انتخاباتی در کارولینای جنوبی سخن می‌گفت، افزود "من مفتخرم که یک مسیحی هستم، و به عنوان رئیس جمهوری، برخلاف آنچه اکنون توسط رئیس جمهوری فعلی انجام می‌شود، هرگز اجازه حمله به مسیحیت و تضعیف آن را نخواهم داد."

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، وی همچنین گفت "اگر واتیکان از سوی داعش هدف حمله قرار بگیرد، پاپ نظرش را عوض خواهد کرد." یکی از مشاوران ارشد ترامپ هم در توئیتر نوشت که در حال حاضر اطراف خود واتیکان هم دیوارکشی شده است.

منتقدان دونالد ترامپ وی را به نژادپرستی، بیگانه‌هراسی و نادیده گرفتن شرایط دشوار اقتصادی که مهاجران غیرقانونی با آن روبرو بوده و مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، متهم می‌کنند.

با این حال مواضع صریح و تند ترامپ، از جمله در مورد مهاجران غیرقانونی، از دلایل عمده حمایت برخی از او بوده است، که بر این باورند رهبران سیاسی به اندازه کافی از منافع ملی کشور محافظت نکرده اند.

XS
SM
MD
LG