لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

مصر: به‌زودی به گردشگران ایرانی «روادید فرودگاهی» می‌دهیم


نمای کلی یک هتل با استخر در تفریحگاه دریای سرخ مصر در شهر شرم الشیخ
نمای کلی یک هتل با استخر در تفریحگاه دریای سرخ مصر در شهر شرم الشیخ

مقامات وزارت گردشگری مصر اعلام کردند که قاهره به‌زودی به ایرانیانی که با تورهای گردشگری سفر می‌کنند، هنگام ورود به جنوب شبه جزیره سینا روادید فرودگاهی (ویزای بدو ورود) می‌دهد و در نظر دارد دسترسی به سایر نقاط کشور را نیز گسترش دهد.

به گزارش «رویترز»، این تصمیم بخشی از اقدامات مصر است که دوشنبه با هدف ارائه خدمات بهتر و صدور روادید بیشتر برای افزایش درآمدهای گردشگری این کشور صورت گرفت که از نظر اقتصادی با کمبود شدید ارز خارجی مواجه است.

این در حالی است که برخی از کشورهای خاورمیانه، از جمله مصر، در حال برداشتن گام‌هایی برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای هستند. عربستان سعودی، متحد سنی مصر، و ایران، کشور مسلمان شیعه، این ماه اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را از سر خواهند گرفت.

براساس بیانیه وزارت گردشگری مصر، قاهره اختلافات خود با قطر را برطرف کرده است و در حال برقراری روابط مجدد با ترکیه است. بنا بر این بیانیه، ترکیه نیز از قوانین جدید صدور روادید مصر برای اتباع خارجی بهره‌مند خواهد شد.

گردشگران در معبد اقصر در شهر بندری اقصر، جنوب قاهره مصر قدم می زنند
گردشگران در معبد اقصر در شهر بندری اقصر، جنوب قاهره مصر قدم می زنند

یکی از قوانین جدید، پرداخت ۷۰۰ دلار برای دریافت روادید پنج ساله مصر است که به گفته احمد عیسی، وزیر گردشگری مصر، با هدف جذب سرمایه‌گذاران و صاحبان املاک مستقر در خارج از آن کشور، ارائه می‌‌شود.

عیسی درباره صدور ویزا برای ایرانیانی که وارد سینای جنوبی می‌شوند، گفت: «ما تجربه ورود آنها را به‌عنوان نخستین گام ارزیابی خواهیم کرد، و براساس آن تصمیم می‌گیریم که آیا قادر به سفر به مناطق دیگر خواهند بود.» منطقه امن تفریحی شرم الشیخ در سینای جنوبی واقع شده است.

روابط مصر و ایران به‌طور کلی در دهه‌های اخیر پرتنش بوده است؛ هر چند که دو کشور تماس‌های دیپلماتیک خود را حفظ کرده‌اند.

به گردشگران چین که مصر آن را بازاری با پتانسیل بزرگ می‌داند، و هندی‌های مقیم کشورهای خلیج فارس نیز روادید در بدو ورود داده خواهد شد.

یک مقام وزارت گردشگری مصر گفت که قوانین جدید صدور روادید به‌زودی اجرایی خواهد شد.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG