لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

مکرون و بن سلمان در جده دیدار کردند؛ تمرکز بر حل بحران لبنان


دیدار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی در جده، عربستان سعودی. شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
دیدار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی در جده، عربستان سعودی. شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، و محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی، روز شنبه ۱۳ آذر در جده دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود طرفین در گفت‌وگوهای خصوصی در مورد نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران، بحران جاری در لبنان، و جنگ یمن تبادل نظر کرده باشند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز در گزارشی نوشت در این دیدار روابط دوجانبه، زمینه‌های شراکت، و آخرین تحولات در خاورمیانه به بحث گذاشته می‌شوند.

رئیس‌جمهوری فرانسه در یک رشته توییت، ضمن اشاره به گفت‌وگوی «صریح و مفید» خود با ولیعهد عربستان سعودی و تماس با نخست‌وزیر لبنان، از تعهد پاریس و ریاض نسبت به حفظ حاکمیت لبنان خبر داد.

روز جمعه و پیش از سفر مکرون به عربستان، جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان که اظهارات جنجالی‌اش موجب قطع روابط لبنان با عربستان و متحدان عربش در حوزه خلیج فارس شده بود، از سمت خود استعفا کرده بود.

آقای مکرون طی سفر دو روزه خود پیش از ورود به عربستان سعودی، از امارات متحده عربی و قطر نیز بازدید کرد. رئیس جمهوری فرانسه در امارات قراردادی تسلیحاتی به ارزش ١٨ میلیارد دلار با این کشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس امضا کرد و در قطر نیز به خبرنگاران گفت فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی در فکر تاسیس یک دفتر دیپلماتیک مشترک در افغانستان هستند؛ اگرچه تاکید کرد این کار به معنی به رسمیت شناختن طالبان نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG