لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

تصویرسازی رئیس دولت سیزدهم از رویاهای اقتصادی در مقابل چشمان مخاطبان


هشتمین گفتگوی تلویزیونی دکتر رئیسی با مردم
هشتمین گفتگوی تلویزیونی دکتر رئیسی با مردم

ابراهیم رئیسی شب سه‌شنبه ۱۱ بهمن در تلویزیون جمهوری اسلامی با ارائه تصویری رویایی از اقتصاد ایران شاخص‌های اقتصادی کشور را رو به بهبود اعلام کرد. رئیسی از فعال شدن واحدهای تولیدی تعطیل شده، کاهش تورم، پايش مستمر نرخ دلار، اشتغالزایی و بسیاری موارد دیگر برای مخاطبانش گفت.

رئیسی در این برنامه تلویزیونی گفت که «سهم ما در تجارت منطقه افزایش یافته است.»
بر خلاف این ادعای رئیسی، نهم آذرماه حمید حسینی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت،گاز و پتروشیمی گفته بود:«ایران جایگاه صادراتی مهم خود را در بسیاری از کشورها از جمله عراق و افغانستان از دست داده است.»

آمار هشت ماه گذشته هم نشان می‌دهد در حال حاضر تراز تجاری ایران، منفی است و صادرات کشور روی رقم ۴میلیارد دلار در ماه متوقف شده است.

رییس دولت سیزدهم همچنین گفت که در دولت او،‌ رتبه‌بندی معلمان انجام، تعرفه پرستاران اصلاح و حقوق بازنشستگان افزایش پیدا کرده و آمار بیکاری به ۸.۲ درصد رسیده که این یک دستاورد مهم است.

حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس حوزه کار، مهرماه امسال درباره ادعای دولت در زمینه کاهش آمار بیکاری به سایت تجارت‌نیوز گفته بود: «مرکز آمار ایران جمعیت فعال کشور را کوچک در نظر می‌گیرد، به همین دلیل است که نرخ بیکاری در ایران بالا نشان داده نمی‌شود در حالی که طبق برآوردهای کارشناسان، نرخ واقعی بیکاری دو رقمی است اما مرکز آمار نرخ بیکاری را یک‌رقمی اعلام می‌کند.»

رئیسی در این مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه تلاش می‌شود قیمت ارز بازار آزاد به بازار نیمایی برسد از ذخایر مطلوب‌ ارزی کشور سخن گفت، در حالی که خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه چندی پیش نوشت که دلار سهمیه‌ای توزیع نمی‌شود و مشکلات فنی دارد. یک خبرگزاری دیگر هم از رواج دلارهای سفید تاریخ قدیمی در بازار خبر داده بود،که به اعتقاد کارشناسان این موارد نشانه‌های کاهش اسکناس در کشور است.

رئیس دولت جمهوری اسلامی همچنین رشد اقتصادی پاییز سال جاری را بیش از ۳ درصد اعلام و تصریح کرد تورم از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که مرکز آمار اعلام کرد نرخ تورم سالانه دی ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور، به بالاترین میزان اعلام‌شده از سوی این مرکز در تاریخ اعلام آمار تورم رسیده است.

XS
SM
MD
LG