لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

نخست‌وزیر نیوزیلند کناره‌گیری کرد؛ خداحافظی سیاستمدار جوانی که حامی اعتراضات ایران بود


جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند
جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، پنجشنبه ۲۹ دی اعلام کرد که ظرف چند هفته آینده از این مقام کنار می‌رود تا رهبر جدیدی زمام امور کشور را به دست بگیرد. جاسیندا آردرن در ماه‌های اخیر از معترضان ایرانی و اعتراضات جاری در ایران حمایت کرده بود.

آردن در یک کنفرانس رسانه‌ای گفت که دوره نخست‌وزیری او روز ۷ فوریه (۹ بهمن) به پایان می‌رسد و انتظار دارد که در آن زمان نخست‌وزیر جدید حزب کارگر سوگند یاد کند. او با این حال تاکید کرد که «با توجه به شرایط، این روند می‌تواند زودتر انجام شود.»

جاسیندا آردرن با اشاره به اینکه به دلایل شخصی کنار می‌رود، گفت: «رهبری یک کشور عالی‌ترین شغلی است که هر فردی می‌تواند داشته باشد، اما در عین حال چالش‌برانگیزترین شغل نیز هست.»

او در ادامه افزود: «شما نمی‌توانید و نباید این کار را انجام دهید، مگر این که مخزن انرژی لبریزی داشته باشید، همراه با مقداری ذخیره برای چالش‌های برنامه‌ریزی نشده و غیرمنتظره.»

خانم آردرن گفت که او دیگر به اندازه کافی انرژی در مخزن ندارد که بتواند در این مقام به خوبی خدمت کند.

هنگامی که جاسیندا آردرن در سال ۲۰۱۷ در ۳۷ سالگی به نخست وزیری رسید، سومین رهبر زن نیوزیلند و یکی از جوان‌ترین رهبران جهان بود. او یک سال بعد فرزندی به دنیا آورد و دومین رهبر جهان است که در دوران خدمت صاحب فرزند می‌شود.

جاسیندا آردرن و فرنزندش
جاسیندا آردرن و فرنزندش

جاسیندا آردرن برای دومین بار در سال ۲۰۲۰ به مقام نخست وزیری انتخاب شد.

در این دوره رویکرد دولت او برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در نیوزیلند با واکنش‌های مثبتی در جهان همراه شد. نیوزیلند با اجرای قرنطینه، محدودیت‌های اجتماعی گسترده، و اعمال قوانین مرزی سخت‌گیرانه که تقریباً برای دو سال مانع رفت‌وآمد خارجیان به این کشور شد، به موفقیت‌های زیادی در این زمینه دست یافت.

خانم آردرن همچنین به دلیل واکنش سریع خود در قبال حمله تروریستی «کرایست چرچ» در سال ۲۰۱۹ مورد تحسین قرار گرفت. در جریان این حمله ۵۱ نفر در دو مسجد کشته شدند.

نخست وزیر نیوزیلند بلافاصله با حجاب به دیدار جامعه مسلمانان این کشور رفت و با خانواده‌های داغدار ابراز همدردی کرد. او به سرعت قانون اصلاحات قانون اسلحه را ارائه کرد تا مانع تکرار چنین فجایعی در نیوزیلند شود.

جاسیندا آردرن
جاسیندا آردرن

جاسیندا آردرن در ماه‌های اخیر از معترضان در ایران حمایت کرد و با تلاش او تعدادی از مقامات حکومت جمهوری اسلامی از جمله فرماندهان نیروی انتظامی، پلیس امنیت اخلاقی، و اعضای سپاه پاسداران که در سرکوب مردم شرکت داشتند، مورد تحریم قرار گرفتند.

او در سخنانی ضمن انتقاد از سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط جمهوری اسلامی، تأکید کرده بود که در کنار مردم ایران، به ویژه زنان و دختران، خواهد ایستاد.

هر چند که جاسیندا آردرن در دوران نخست وزیری خود دستاوردهای قابل توجهی دارد، ولی در ماه‌های اخیر با مشکلات زیادی مانند افزایش تورم و بهای قیمت کالاهای اساسی مواجه شده است و به شدت از سوی حزب محافظه‌کار مورد انتقاد قرار گرفت.

هنوز مشخص نیست که حزب کارگر نیوزیلند چه کسی را جایگزین جاسیندا آردن خواهد کرد. انتخابات سراسری کشور ۷ فوریه برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG