لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

تورم و گرانی دامن سلامت عمومی را گرفت؛ رواج سوءتغذیه در ایران


تورم و افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها در ایران در نهایت دامن سلامت عمومی را گرفت به گونه‌ای که روزنامه هم‌میهن به نقل از وزارت بهداشت نوشت: «مصرف لبنیات در ایران به حدود نصف میانگین سرانه مصرف آن در جهان سقوط کرده و حذف یا کاهش گوشت قرمز سلامت خانواده و فرزندانی که در آن متولد می‌شوند را به خطر می‌اندازد.»

هم‌میهن تورم را زمینه ساز شیوع سوء تغذیه در ایران اعلام کرده و نوشته است که آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد حدود ۱۶ کودکان زیر شش سال در ایران دچار سوء‌تغذیه و ۸۰۰ هزار کودک در سنین رشد، با کمبود انرژی و مواد پروتئینی و البته کمبود ریزمغذی‌ها مواجهند. بر أساس این آمار همچنین ۱۱ درصد کودکان در ایران کمبود وزن و ۵ درصد نیز لاغری شدید دارند.

این گزارش در حالی است که روز دوشنبه دهم بهمن‌ماه مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود متوسط قیمت کالاهای خوراکی در دی ماه را اعلام کرد که بر اساس آن، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به شیرخشک و تخم‌مرغ و بیشترین کاهش قیمت مربوط به روغن مایع است.

بر أساس اعلام این مرکز «گوشت گوسفند» با ١٥,٣ درصد، «ماهی قزل آلا» ٧.٩ درصد و «گوشت گاو یا گوساله» در یکماه هفت درصد افزایش قیمت داشتند.

آمار اعلام شده نشان می‌دهد که «شیر خشک» ٣,٥ درصد و «تخم مرغ ماشینی» ٣.١ درصد
افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل تجربه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG