لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

نسیم رانت دو میلیارد دلاری واردات خودرو؛ وزیر صمت: خودروهای فعلی امکان بهبود استاندارد را ندارند


بازدید وزیر صمت از کارخانه خودروسازی سایپا.
بازدید وزیر صمت از کارخانه خودروسازی سایپا.

فاطمی امین در صحن علنی مجلس در قامت یک منتقد ظاهر شد و گفت که با «خودروهای فعلی خیلی امکان ارتقای استاندارد را نداریم» و هر چقدر روی «تیبا و خودروهای قدیمی دیگر کار کنیم ایمنی حاصل نخواهد شد.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین آمار فوتی‌ها و تصادفات را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت که آمار در ایران بیشتر از میانگین جهانی است.

این درحالی است که سخنگوی وزارت صمت در کمتر از یک‌ماه پیش واکنش تندی به اظهارات جانشین پلیس راهور ناجا داشت و از خودروسازان حمایت کرده بود.

دی‌ماه امسال و در پی اوج گرفتن انتقاد از عرضه خودرو در بورس جانشین پلیس راهور با کنايه به خودروسازان گفت که بعد از «کشفیات بزرگ دانشمندان جهان، خودروسازان ما هم بالاخره قیمت خودرو را کشف کردند؛ به تنها چیزی که از خودرو اهمیت نمی‌دهیم، امنیت خودرو است.»

در واکنش به این اظهارات امید قالیباف، مجری سابق صداوسیما و سخنگوی فعلی وزارت صمت از پلیس راهور انتقاد کرد و گفت که به جای نظر دادن درمورد خودرو، به «فاجعه ترافیک تهران» بپردازید.

او از پلیس راهور انتقاد کرد و نوشت این روز‌ها نظیر خیلی از روزها، شهروندان ناظر ناکارآمدی مدیریت ترافیک شهری هستند. «اگر پلیس راهور یک صدم آنچه درمورد خودرو نظر می‌دهد به وظیفه ذاتی خود عمل کند شاهد چنین فجایعی نخواهیم بود.»

سید رضا فاطمی‌امین نیز پیش‌تر در دفاع از افزایش قیمت توسط خودروسازان گفته بود که «افزایش کمتر از تورم بوده»و «یک روالی از قبل در کشور وجود داشت که هر شش ماه یک بار این آثار تورمی در قیمت خودرو تعدیل شود.»

به باور کارشناسان و فعالان بازار رانت دومیلیارد دلاری واردات خودرو در سال آینده و جریان سازی مبنی بر حمایت از حقوق مصرف کننده بهانه خوبی به وزیر صمت داده تا در نقش منتقد خودروسازان ظاهر شود و از بهبود کیفیت خودروهای فعلی اظهار ناامیدی کند.

در لایحه بودجه سال آینده برای واردات خودرو ۲ میلیارد دلار درنظر گرفته شده که وزارت صمت در عمل متولی تعیین میزان، منبع و تشخیص شرکت یا اشخاص وارد کننده‌ خودرو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG