لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

قایق پنجاه ساله گربه ها در آمستردام جاذبه گردشگری شده است


این قایق از ۱۹۶۸ در روی کانالی در آمستردام قرار دارد.
این قایق از ۱۹۶۸ در روی کانالی در آمستردام قرار دارد.

در قلب آمستردام ، پایتخت هلند، بر روی کانال رودخانه در نزدیکی خیابانی که مرکز خرید است، یک پناهگاه شناور برای حیوانات وجود دارد. در این پناهگاه که «قایق گربه ها» خوانده می شود، در حدود پنجاه گربه رها شده و یا ولگرد زندگی می کنند.

این قایق که به زبان هلندی «پوزن بوت» خوانده می شود در کانال خوش منظره و زیبای آمستردام، به یک جاذبه جهانگردی مدرن تبدیل شده که علاقمندان به گربه ها از همه دنیا به آنجا می آیند.

این پناهگاه از سال ۱۹۶۸، هنگامی که «هاریت وان ویلد» یک قایق قدیمی را خرید و آن را به یک مسافرخانه برای گربه دوستان تبدیل کرد، کار می کند. امروز این قایق به وسیله حدود ۲۰ داوطلب و چند کارمند نیمه وقت اداره می شود. هر روز حدود صد نفر به دیدن این پناهگاه گربه ها می آیند.

گربه های ولگرد تحت مراقبت قرار دارند.
گربه های ولگرد تحت مراقبت قرار دارند.

«جودیت گوبتز» مدیر قایق می گوید: بیشتر از هر چیز از آشنائی و ملاقات با آدم هائی از همه جای دنیا، خوشحالیم.

«جودی میتون» جهانگرد گربه دوست اهل اسپرینگ فیلد در کالیفرنیاکه به همراه خانواده اش یک هفته میهمان این شهر بود، می گوید: دیدار از «کت بوت» (یا همان قایق گربه ها) یکی از مهم ترین برنامه های سفر من بود.

روزی صد نفر از این گربه ها دیدن می کند.
روزی صد نفر از این گربه ها دیدن می کند.

«مونیکا» و «تام بوجتندروف» در نزدیکی «زاندام» زندگی می کنند و هر بار به آمستردام می آیند، به «کت بوت» سر می زنند. گربه آنها سال پیش با اتومبیل تصادف کرد و مرد. مونیکا می گوید: من چند سال است به دیدن «کت بوت» می آیم ، اما حالا فکر می کنم وقتش رسیده که خودم سرپرستی یک گربه را برعهده بگیرم.

مکان این قایق در یکی از کانال های شهر آمستردام است.
مکان این قایق در یکی از کانال های شهر آمستردام است.

دیدار کنندگان برای قبول سرپرستی هر گربه باید مبلغی بپردازند. گربه تحت سرپرستی به زندگی در قایق ادامه می دهد و مسئولان «کت بوت» منظم احوال او را به سرپرست گزارش می دهند. در بعضی موارد هم سرپرستان می توانند گربه خود را به خانه ببرند.

گابت از مسئولان «کت بوت» می گوید: ما در مورد قبول سرپرستی گربه ها خیلی وسواس به خرج می دهیم. چون می خواهیم سرپرست کاملاً مناسب و هماهنگی با گربه ها ، پیدا کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG