لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

تهدید دمیتری مدودف: مسکو ممکن است از قرارداد هسته‌ای «نیو استارت» خارج شود


دمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه
دمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه

دمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه، روز شنبه تهدید کرد مسکو ممکن است در واکنش به تحریم‌های غرب از آخرین قرارداد هسته‌ای خود با آمریکا بیرون بیاید، روابط دیپلماتیک خود با غرب را قطع، و دارایی‌های اشخاص و نهادهای غربی را مسدود کند.

مدودف گفت این تحریم‌ها بهانه‌ای به مسکو می‌دهد که روابطش با غرب را به طور کامل بازبینی کند و در همین راستا کرملین ممکن است از قرارداد کنترل تسلیحات هسته‌ای موسوم به «نیو استارت» خارج شود.

این قرارداد در سال ٢٠١٠ میان باراک اوباما و دمیتری مدودف، روسای جمهوری وقت ایالات متحده و روسیه، امضا شد و بر اساس آن هر یک از طرفین می‌تواند حداکثر ۱۵۵۰ کلاهک هسته‌ای مستقر و ٧٠٠ موشک و بمب‌افکن مستقر داشته باشد و بازرسی‌های گسترده در محل را برای راستی‌آزمایی پایبندی‌شان در بر دارد.

«نیو استارت» قرار بود فوریه ٢٠٢١ منقضی شود اما مسکو و واشنگتن به مدت پنج سال دیگر آن را تمدید کردند. حال خروج آمریکا و روسیه از آن، نظارت بر تسلیحات هسته‌ای دو طرف را از بین می‌برد و تهدیدهای جدیدی علیه امنیت جهانی به وجود می‌آورد.

آقای مدودف تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه را نشانی از «ناتوانی سیاسی» غرب خواند و مدعی شد این تحریم‌ها تنها سبب تحکیم رهبری روسیه و دامن‌زدن به احساسات ضدغربی می‌شود.

وی در ادامه تهدیدهایش با مطرح کردن احتمال قطع روابط دیپلماتیک روسیه و غرب مدعی شد «نیاز ویژه‌ای به حفظ روابط دیپلماتیک» وجود ندارد و ممکن است از این به بعد «از طریق دوربین شکاری و دوربین اسلحه به هم نگاه کنیم.»

معاون رئیس شورای امنیت روسیه در ارتباط با مسدود کردن دارایی‌های شرکت‌ها و افراد روسیه‌ای توسط کشورهای غربی هشدار دارد مسکو در انجام عمل متقابل تردید نخواهد کرد.

وی پیرامون اخراج کشورش از شورای اروپایی نیز گفت این اقدام «یک فرصت خوب» در اختیار مسکو قرار داده تا اجرای مجازات اعدام را از سر بگیرد.

روسیه پس از پیوستن به شورای اروپا در سال ١٩٩۶ و به عنوان بخشی از تعهداتش، اجرای مجازات اعدام را متوقف کرده است و این اظهارنظر آقای مدودف سبب نگرانی مدافعان و فعالان حقوق بشر در روسیه شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG