لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

جو بایدن فرمان «کمک نظامی فوری» ۳۵۰ میلیون دلاری به اوکراین را امضا کردجو بایدن رئيس جمهوری آمریکا دستوری برای ارائه «کمک نظامی فوری» ۳۵۰ میلیون دلاری به اوکراین را دلار صادر کرد.

همزمان رویترز بامداد شنبه گزارش داد که کاخ سفید از کنگره درخواست کرده با توجه به وضعیت اوکراین، بودجه ۶.۴ میلیاردی را تصویب کند. دولت بایدن می‌گوید بخشی از این بودجه، معادل ۲.۹ میلیارد دلار کمک انسان‌دوستانه، اقتصادی و امنیتی به اوکراین و همسایگانش خواهد شد.

در سه روزی که از حمله روسیه به اوکراین می‌گذرد، اعضای دو حزب در کنگره از اقدام مسکو به شدت انتقاد کرده اند. در صورتی که بودجه مورد درخواست کاخ سفید در کنگره تصویب شود، این رقم به صورت اضطراری در اختیار وزارت خارجه ایالات متحده و آژانس توسعه جهانی ایالات متحده قرار خواهد گرفت.

سال گذشته نیز دولت آمریکا بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در قالب کمک امنیتی و ۵۲ میلیون دلار به عنوان کمک بشر دوستانه به اوکراین کمک کرده بود.

بامداد پنجشنبه ۵ اسفند،‌ ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه فرمان عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرد. تنش بین روسیه و اوکراین به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد. دو کشور توافق صلح امضا کردند اما از دو ماه پیش روسیه بیش از ۱۵۰ هزار نیروی نظامی در مرز اوکراین مستقر کرده بود.

ایالات متحده از دو ماه پیش تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از درگیری نظامی را آغاز کرد اما بعد از اعلام پذیرش استقلال دو منطقه تحت کنترل جدایی طلبان در اوکراین توسط پوتین، وزیر خارجه آمریکا دیدار با همتای روس را لغو کرد.

در ده‌ها شهر بزرگ دنیا تجمع‌هایی در حمایت از مردم اوکراین و محکومیت حمله روسیه روز پنجشنبه برگزار شد. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در نطقی تلویزیونی و در پاسخ به تهاجم روسیه به اوکراین گفت پوتین تجاوزگر است، او این جنگ را انتخاب کرده و متحمل هزینه‌های آن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG