لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

ادامه فشارهای قضایی و امنیتی بر بهائیان ایران؛ جشنواره ضدبهائیان در کرج برگزار شد


نفرت‌پراکنی حکومتی علیه بهائیان در ایران
نفرت‌پراکنی حکومتی علیه بهائیان در ایران

همزمان با ادامه فشارهای قضایی و امنیتی بر بهائیان ایران، دبیر یک جشنواره تبلیغاتی در کرج از حمایت دیگر کشورها از جمله آمریکا از حقوق انسانی بهائیان ایران که به گفته او «تعدادشان در قبال جمعیت کشور قابل توجه نیست» انتقاد کرد.

بر اساس گزارش‌ها، دومین جشنواره‌ «بهائیت، محفل خیانت» با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده است. رئیس این سازمان توسط رهبر جمهوری اسلامی انتخاب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا روزبهانی، دبیر بخش محتوایی این جشنواره روز پنجشنبه با اشاره به حمایت‌های جهانی از بهائیان ایران این اقدام را «بسیار سوال برانگیز» دانست و گفت: «بهائیت مگر چه کارکردی برای این جریان دارد که برای آن هزینه می‌کند.» وی با انتقاد از مدافعان حقوق بشر افزود: «بهائیت یکی از موانع رسیدن بشر به حقوق مسلم خود است.»

بهائیان به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیرمسلمان در ایران، در چهار دهه گذشته با آزار و سرکوب حکومت جمهوری اسلامی روبه‌رو بوده‌اند.

محرومیت بهائیان از حقوق شهروندی در ایران
محرومیت بهائیان از حقوق شهروندی در ایران

محرومیت از تحصیل در دانشگاه‌ها و داشتن مشاغل دولتی، محرومیت از برگزاری مراسم مذهبی، مصادره اموال، بازداشت، زندان و اعدام از جمله مواردی هستند که جامعه بهائی ایران در چهار دهه گذشته متحمل شده است.

بیش از چهار دهه اقدامات حکومت ایران علیه بهائیان
بیش از چهار دهه اقدامات حکومت ایران علیه بهائیان

آبان ماه امسال گروهی از اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه قطعنامه‌ای به کنگره خواستار آن شدند که جمهوری اسلامی ایران فورا کمپین نفرت پراکنی علیه بهائیان را که از حمایت حکومتی برخوردار است، متوقف کند.

این قطعنامه از رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا نیز خواست آن دسته از مقامات ایران را که در نقض جدی از حقوق بشر، و از جمله نقض حقوق جامعه بهائی ایران، دست دارند تحت تحریم قرار دهند.

در تیر ماه نیز جامعه جهانی بهائی در اطلاعیه‌ای با تاکید بر بیش از چهار دهه نفرت‌پراکنی حکومت جمهوری اسلامی علیه بهائیان ایران اعلام کرد «پروپاگاندای حکومت» علیه بهائیان وارد مراحل جدیدی شده و «پیچیدگی و میزان آن به شدت افزایش یافته است.»

XS
SM
MD
LG