لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

تایید حکم زندان و ضبط گوشی همراه شیوا خلیلی، شهروند بهائی در ایران


شیوا خلیلی، شهروند بهایی در ایران
شیوا خلیلی، شهروند بهایی در ایران

در ادامه سرکوب و آزار شهروندان بهایی در ایران، وکیل مدافع شیوا خلیلی از تایید حکم این شهروند بهائی ساکن بابل توسط دادگاه تجدیدنظر استان مازندران خبر داد.

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل مدافع خانم خلیلی، روز سه‌شنبه ۳ اسفند‌ماه با تایید این خبر در توئیتر خود نوشت حکم یک سال زندان و ضبط تلفن همراه موکلش که پیشتر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط دادگاه انقلاب بابل صادر شده بود توسط شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان مازندران عیناً تایید شد.

به گفته این وکیل دادگستری این حکم بدون توجه به «دلایل و مستندات» ارائه شده به دادگاه صادر شده است.

پیشتر صدای آمریکا به نقل از آقای عرفانیان کاسب در گزارشی اعلام کرده بود اواخر آذرماه شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان بابل این شهروند بهایی را به زندان و ضبط تلفن همراه به عنوان «آلات جرم» محکوم کرده است.

به گزارش برخی رسانه‌های حقوق بشری، شیوا خلیلی روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ ماه در پی احضار تلفنی به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر بازداشت و پس از یک روز با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهایی، پیش از این به صدای آمریکا در رابطه با نقض حقوق شهروندان بهائی توسط جمهوری اسلامی ایران گفته بود، جمهوری اسلامی تا به امروز دلیل خاصی برای سرکوب و آزار شهروندان بهایی در ایران ارائه نداده است و « اتهاماتی که همیشه به شهروندان بهایی زده می‌شود، اتهامات بی‌اساسی است که از طرف جامعه بهایی رد می‌شود، اتهاماتی از جمله اخلال در امنیت ملی، جاسوسی یا تجمعات غیر قانونی.»

XS
SM
MD
LG