لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

ازسرگیری ترانزیت غلات اوکراین؛ پنج کشور اتحادیه اروپا توافق کردند


 غلات اوکراین
غلات اوکراین

بر اساس اعلامیه روز جمعه کمیسیون اروپا، ترانزیت غلات اوکراینی از طریق پنج کشور اتحادیه اروپا که پیش‌تر محدودیت‌هایی را اعمال کرده‌ بودند، ازسر گرفته می‌شود.

به گزارش رویترز، جانشین رئیس کمیسیون اروپا، والدیس دامبروسکیس، در توییتی نوشت که اتحادیه اروپا با پنج کشور «برای رسیدگی به نگرانی‌های کشاورزان در کشورهای همسایه اتحادیه اروپا و اوکراین» به «توافق اصولی» رسیده است.

وی گفت که این معامله شامل «اقدامات حفاظتی» برای چهار محصول - گندم، ذرت، کلزا و تخمه آفتابگردان است ولی جزئیات بیشتری در مورد این اقدامات ارایه نکرد.

دامبروسکیس گفت که این معامله همچنین شامل یک بسته حمایتی به ارزش ۱۰۰ میلیون یورو برای کشاورزان محلی است.

گفتنی است استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، پیش‌تر در بیانیه‌ای گفت که تاکنون حدود ۲۸ میلیون تن غلات و مواد غذایی تحت این توافق به ۴۵ کشور صادر شده است که به کاهش قیمت جهانی مواد غذایی و تثبیت بازار کمک کرده است.

دوجاریک گفت: «ما قویاً به هر دو توافق متعهد می‌مانیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم تا تلاش‌های خود را برای اجرای کامل آنها تشدید کنند.»

این در حالی است که دمیتری مدودف معاون رئیس شورای امنیت روسیه روز دوشنبه هشدار داد که اگر گروه هفت صادرات به روسیه را ممنوع کند، مسکو قرارداد صادرات غلات اوکراین را لغو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG