لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

تحولات جنگ روسیه اوکراین؛ کمک جدید آمریکا و خوش‌بینی مکرون به نقش چین در مذاکرات صلح


ایالات متحده از بسته کمک جدید به اوکراین خبر داد. همچنین رئیس جمهوری فرانسه در سفر به چین گفت رهبران این کشور به علت روابط خوب با روسیه می توانند نقشی کلیدی در برقراری صلح در اوکراین داشته باشد.

در زیر مهمترین خبرهای جنگ روسیه و اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته را بخوانید:

  • روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین ایالات متحده اعلام کرد که یک بسته کمک نظامی ۲/۶ میلیارد دلاری به اوکراین می فرستد که شامل مهمات برای سیستم دفاع هوایی پاتریوت، سه رادار نظارتی، صدها هزار گلوله و گلوله‌های توپخانه ۱۵۵ و ۱۰۵ میلیمتری است.
  • درباره جزئیات کمک نظامی آمریکا به اوکراین، یک مقام دفاعی – به شرط محفوظ بودن نامش – گفت که ۹ کامیون تیربار ۳۰ میلیمتری برای مقابله با پهپادهایی نظیر پهپاد «شاهد» ساخت ایران در این بسته کمک نظامی قرار دارند.
  • حدود ۵۰۰ میلیون از کمک‌ آمریکا به اوکراین، از موجودی انبارهای نظامی ایالات متحده و بنا به اختیارات ویژه رئیس جمهوری تامین خواهد شد و ۲/۱ میلیارد دلار آن مجموعه‌ای از مهمات هستند که در آینده برای اوکراین خریداری خواهند شد. ایالات متحده تاکنون متعهد به بیش از ۳۰ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین شده است.
  • ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین سه‌شنبه شب ۱۵ فروردین در سخنرانی خود از کمک آمریکا تشکر کرد و گفت مهمات «برای توپخانه همان چیزی است که ما نیاز داریم. از آقای رئیس جمهور بایدن، کنگره، و تک‌تک آمریکائی‌ها تشکر می‌کنم.»
  • ولادیمیر زلنسکی، روز چهارشنبه ۱۶ فروردین برای دیدار با رهبران لهستان و گروهی از بیش از یک میلیون پناهنده اوکراینی به کشور همسایه لهستان رفت. گفت‌و‌گوی رهبران دو کشور در مورد جنگ با روسیه و حمایت و همکاری بین‌المللی خواهد بود.
  • امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در سفر به پکن گفت که چین به علت روابطش با روسیه می تواند نقشی کلیدی در برقراری صلح در اوکراین داشته باشد.
  • رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در دیدار با مقامات روسی در کالینینگراد بار دیگر بر «نیاز فوری» به محافظت از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین تاکید کرد.
  • بانک روسی «وی‌تی‌بی» اعلام کرده که در سال ۲۰۲۲ ، ۷/۷ میلیارد دلار ضرر داده است و تحریم‌های غرب پس از حمله روسیه به اوکراین را عامل این ضرر اعلام کرده است.
  • هنریک کوالچیک وزیر کشاورزی لهستان در پی خشمگین شدن کشاورزان لهستانی در مورد تاثیر واردات غلات اوکراینی روی قیمت‌ها در لهستان، استعفا کرد.
XS
SM
MD
LG