لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

گروه هفت خواستار تمدید توافق صادرات غلات از اوکراین شد


نمایی از پایانه غلات در اودسا
نمایی از پایانه غلات در اودسا

وزیران کشاورزی هفت قدرت‌ اقتصادی جهان - گروه ۷ - روز یکشنبه خواستار «توسعه، اجرای کامل و گسترش» یک توافق حیاتی برای صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه شدند.

این توافق با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه در ژوئیه گذشته در استانبول امضا شد و به اوکراین امکان می‌دهد بیش از ۲۷ میلیون تن غلات را از چند بندر خود در دریای سیاه صادر کند.

به گزارش رویترز، روسیه که فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کرد، نشانه‌های قوی داده است که اجازه نمی‌دهد این توافق پس از ۱۸ ماه مه ادامه یابد. مسکو می‌گوید فهرستی از خواسته‌هایش برای تسهیل صادرات غلات و کود آن برآورده نشده است.

در بیانیه وزیران کشاورزی گروه ۷ که در ژاپن تشکیل جلسه دادند آمده است که «ما قویا از تمدید، اجرای کامل و گسترش» توافق صادرات غلات از دریای سیاه حمایت می‌کنیم.

آنها همچنین بر حمایت از بازسازی اوکراین تاکید و برای ارائه کمک‌های مربوط به مین‌زدایی در زمین های کشاورزی و بازسازی زیرساخت‌های کشاورزی، اعلام آمادگی کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه قرار است این هفته در نیویورک با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره توافق صادرات غلات دریای سیاه اوکراین گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG