لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

روسیه بار دیگر تهدید کرد که قرارداد صادرات غلات اوکراین را لغو کند


دمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه هشدار داد که اگر گروه هفت صادرات به روسیه را ممنوع کند، مسکو قرارداد صادرات غلات اوکراین را لغو خواهد کرد.

به گزارش رویترز، در حالی دمیتری مدودف گروه هفت را تهدید کرده که صادرات غلات اوکراین یکی از مشکلات جنگ روسیه با اوکراین بوده است. بعد از جنگ اوکراین ترکیه با پادرمیانی، سعی کرد صادرات غلات اوکراین ادامه یابد تا بتواند از وقوع یک بحران غذایی جهانی که ممکن بود بویژه آفریقا را تحت تاثیر قرار بدهد، جلوگیری کند.

رویترز به نقل از منابع ژاپنی نوشت وزرای کشاورزی گروه هفت در نشست کیوتوی ژاپن راههای ممنوعیت کامل صادرات روسیه را بررسی کردند. تهدید کرده که اگر چنین اقدامی از سوی غرب صورت بگیرد، مسکو نیز صادرات غلات اوکراین را که یک ماه دیگر به پایان می‌رسد، تمدید نمی‌کند.

پیش از این هم نشانه‌هایی دیده شده بود که روسیه قصد ندارد این قرارداد را تمدید کند. مسکو می‌گوید فهرستی از خواسته‌هایش برای تسهیل صادرات غلات و کود هنوز برآورده نشده است.

برخلاف ادعای روسیه، وزرای کشورهای گروه هفت در پایان نشست خود در بیانیه‌ای گفتند از تمدید، اجرای کامل و گسترش صادرات غلات از دریای سیاه حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG