لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

پژوهشگران دانمارکی: «امیکرون» آسان‌تر از «دلتا» سیستم ایمنی را دور می‌زند


آرشیو
آرشیو
  • بنا بر یک مطالعه جدید در دانمارک که نتایج آن هفته پیش منتشر شد، گونه امیکرون ویروس کرونا در دور زدن سیستم ایمنی افراد واکسینه شده بهتر از گونه دلتا عمل می‌کند. این موضوع به درک علت شیوع سریع و گسترده آن کمک می‌کند.

به گزارش رویترز، از زمان شناسایی «امیکرون»، سویه به شدت جهش یافته ویروس کرونا، در ماه نوامبر دانشمندان در پی آن بوده‌اند که علت مسری‌تر بودن آن را در مقایسه با گونه دلتا و این که بیماری ناشی از آن می تواند خفیف‌تر و کمتر از گونه‌های دیگر جدی باشد، دریابند.

یک ویروس می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله مدت زمانی که در هوا معلق می ماند، توانایی چسبیدن به سلول‌ها، یا فرار از دستگاه ایمنی بدن، مسری‌تر و قابل انتقال‌تر باشد.

با بررسی نزدیک به ۱۲ هزار خانوار دانمارکی، دانشمندان دریافتند که گونه امیکرون بین ۲.۷ تا ۳.۷ برابر مسری‌تر از گونه دلتا در بین واکسینه شده‌ها است.

این مطالعه که توسط پژوهشگران در دانمارک انجام شده نشان می‌دهد که علت شیوع با سرعت گونه امیکرون بیشتر به خاطر آن است که بهتر می تواند از مصونیت به دست آمده از واکسن‌های کرونا فرار کرده یا به اصطلاح سیستم ایمنی بدن را دور بزند.

این مطالعه همچنین نشان داده که احتمال انتقال ویروس، صرف نظر از گونه آن، در افرادی که دز یادآور واکسن کرونا را زده اند، نسبت به افرادی که واکسینه نشده‌اند، کمتر است.

تایرا گرو کرائوس، مدیر فنی انستیتیوی «استتن سرم» دانمارک، روز دوشنبه ۱۳ دی به رسانه‌های محلی گفت اگر چه گونه امیکرون مسری‌تر است، اما به نظر می‌رسد که بیماری کووید-۱۹ ناشی از آن کمتر جدی باشد.

وی ضمن اشاره به این که خطر بستری شدن از ابتلا به گونه امیکرون کمتر از دلتا است، گفت: «در حالی که امیکرون هنوز می‌تواند بر سیستم درمانی ما فشار بیاورد، تمام شواهد نشان داده که خفیف‌تر از گونه دلتا است.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG