لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

کرونا در جهان | جانز هاپکینز: تلفات جهانی ناشی از کرونا به ۵.۵ میلیون نفر نزدیک شده است


صف مسافران در فرودگاه بین‌المللی دنور آمریکا. بسیاری از خطوط هوایی به خاطر کمبود پرسنل مرتبط به کرونا پروازهایشان را لغو کردند - ۵ دی ۱۴۰۰
صف مسافران در فرودگاه بین‌المللی دنور آمریکا. بسیاری از خطوط هوایی به خاطر کمبود پرسنل مرتبط به کرونا پروازهایشان را لغو کردند - ۵ دی ۱۴۰۰

به استناد دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا روز یکشنبه ۵ دی ماه ۲۸۰ میلیون موارد ابتلا به کووید-۱۹ در سراسر جهان به ثبت رسیده است و شمار جان باختگان از این عفونت نزدیک به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شده است.

در آمریکا در مواجهه با روند صعودی ابتلا به سویه امیکرون خطوط هواپیمایی در سه روز گذشته صدها پرواز را لغو کردند که منجر به اختلال در سفرهای ده‌ها هزار نفر در ایام تعطیلات شده است.

لغو پرواز‌های برخی از خطوط هواپیمایی آمریکا به خاطر کرونا - ۳ دی ۱۴۰۰
لغو پرواز‌های برخی از خطوط هواپیمایی آمریکا به خاطر کرونا - ۳ دی ۱۴۰۰

استرالیا، روز دوشنبه ۶ دی، اولین مرگ تایید شده از نوع جدید امیکرون را ثبت کرد. اما مقامات از اعمال محدودیت‌های جدید خودداری کردند، زیرا نرخ بستری شدن در بیمارستان‌ها پایین است.

فرانسه که با گسترش امیکرون مواجه است برای اولین بار در دوران همه‌گیری کرونا بیش از ۱۰۰ هزار عفونت کرونایی را در یک روز ثبت کرده است. شمار بستری شدگان از ابتلا به کووید-۱۹ در ماه گذشته دو برابر شده است.

فرانسه - آرشیو
فرانسه - آرشیو

دولت بلژیک تدابیر جدیدی را از روز یکشنبه اعمال کرد که به موجب آن اماکن فرهنگی مانند سینماها و سالن‌های کنسرت تعطیل شدند.

شماری از صاحبان این امکان با این ممنوعیت مخالفت کردند و هزاران نفر از اجراکنندگان و سازمان‌دهندگان رویدادهای فرهنگی روز یکشنبه علیه این تصمیم در بروکسل تظاهرات کردند و تابلوهایی را حمل کردند که روی آن نوشته شده بود «نمایش باید ادامه یابد» یا «بدون فرهنگ، آینده‌ای وجود ندارد.»

مرکز خرید خالی از جمعیت در هلند - آرشیو
مرکز خرید خالی از جمعیت در هلند - آرشیو

دولت هلند از دیگر کشورهای اروپایی فراتر رفت و تمام فروشگاه‌ها، رستوران ها و کلوپ‌های غیر ضروری را تعطیل اعلام کرد و تعطیلی مدارس را تمدید کرده است.

در بریتانیا، جایی که نوع امیکرون در روزهای اخیر غالب بوده است، رعایت الزامات اعلام شده از سوی دولت عمدتاً داوطلبانه است، اما دولت بوریس جانسون اعلام کرد که می‌تواند محدودیت‌های جدیدی را پس از کریسمس اعمال کند.

خبرگزاری دولتی عمان روز یکشنبه گفت مسافران خارجی ۱۸ ساله یا بیشتر باید حداقل دو دز واکسن کووید-۱۹ را برای ورود به آن کشور دریافت کرده باشند.

در اسرائیل، نخست وزیر نفتالی بنت به کرونا مبتلا شد. دفتر نخست وزیر آن کشور گفت پس از آن که دختر ۱۴ ساله او به کووید-۱۹ مبتلا شد آزمایش نخست وزیر نیز مثبت نشان داده شده است.

اسرائیل نزدیک به ۱۲۰۰ مورد تایید شده از نوع امیکرون را گزارش کرده است. این در حالیست که شمار افراد مبتلا به آن هر دو روز دو برابر می‌شود.

در همین حال، یک بیمارستان بزرگ در اسرائیل اعلام کرد در یک آزمایش از روز دوشنبه تزریق دز دوم واکسن تقویتی کرونا را بر روی ۱۵۰ کارمند خود آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG