لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۰

امیکرون در خاورمیانه | افزایش نگرانی از گسترش امیکرون در ایران؛ اسرائیل می‌گوید به ایمنی جمعی نزدیک‌تر شده است


مردی با ماسک در حال سلفی گرفتن در «دبی اکسپو ۲۰۲۰» - آرشیو
مردی با ماسک در حال سلفی گرفتن در «دبی اکسپو ۲۰۲۰» - آرشیو

به گزارش ایمنا، بنا بر آمار وزرات بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی ایران، تعداد موارد روزانه جدید کرونا در کشور، تا ظهر یکشنبه ۱۲ دی، بیش از ۱۵۱۰ مورد بود. بنا بر این گزارش، در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۱ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند که تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران را به ۱۳۱٫۶۸۰ تن رسانده است.

در گزارشی که روز شنبه ۱۱ دی منتشر شد، در حال حاضر نگرانی از گسترش امیکرون در نقاط مختلف ایران وجود دارد. بنا بر این گزارش، سویه جدید ویروس کرونا در استان چهارمحال و بختیاری، نوشهر، و خوزستان هم دیده شده است.

در این میان، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران گفته است رستوران‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی مواردی مانند استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند و ممکن است این استان به کانون شیوع کرونا تبدیل شود.

موارد روزانه ابتلا به کرونا در عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز به ترتیب از هزار نفر و ۲۵۰۰ نفر گذشته است. این نخستین بار از ماه اوت است که موارد روزانه کرونا در عربستان به بالای هزار نفر می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات دو کشور حاشیه خلیج فارس این موارد را بر اساس گونه ویروس کرونا طبقه بندی نکرده‌اند. هر دو کشور اولین مورد شناسایی شده از گونه امیکرون را در اوایل ماه دسامبر تایید کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات دو کشور حاشیه خلیج فارس این موارد را بر اساس سویه ویروس کرونا طبقه بندی نکرده‌اند. هر دو کشور اولین مورد شناسایی شده از سویه امیکرون را در اوایل ماه دسامبر تایید کردند.

عربستان سعودی، بزرگترین کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس با جمعیتی حدود ۳۰ میلیون نفر، روز یکشنبه ۱۲ دی، ۱۰۲۴ مورد جدیدی ابتلا به ویروس کرونا و یک مورد مرگ ناشی از آن را ثبت کرد. موارد روزانه در ماه دسامبر به زیر ۱۰۰ کاهش یافته بود.

کشور همسایه عربستان، یعنی امارات متحده عربی، که قطب گردشگری و تجارت منطقه است و اکنون فصل اوج گردشگری در آن کشور است، روز یکشنبه ۲۶۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و سه مورد مرگ ناشی از آن را گزارش داد.

موارد ابتلای روزانه در امارات متحده عربی در ۲۹ دسامبر به بالای ۲۰۰۰ رسید، در حالی که در ماه اکتبر به زیر ۱۰۰ مورد نزول کرده بود.

واکسیناسیون کرونا در دبی - آرشیو
واکسیناسیون کرونا در دبی - آرشیو

امارات متحده عربی روز شنبه اعلام کرد که از ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) سفر به خارج از کشور را برای شهروندان واکسینه نشده ممنوع خواهد کرد و شهروندانی که کاملاً واکسینه شده‌اند نیز برای واجد شرایط بودن برای سفر به خارج از کشور باید دز یادآور واکسن کرونا را دریافت کرده باشند.

خبرگزاری دولتی کویت، یکی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس، نیز روز یکشنبه گزارش داد که به دلیل افزایش «قابل توجه و بی سابقه» موارد ابتلا به امیکرون در بریتانیا، سفارت کویت در لندن شهروندان خود را تشویق کرده است که آن کشور را ترک کنند.

به گزارش رویترز، تعداد روزانه موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در بریتانیا، روز جمعه ۱۰ دی، به ۱۸۹٫۸۴۶ رسید که به طور چشمگیری بیشتر از بالاترین موارد قبلی کرونا در آن کشور است.

اسرائیل - آرشیو
اسرائیل - آرشیو

در همین حال یک مقام ارشد بهداشت اسرائیل روز یکشنبه گفت که با ادامه افزایش موارد روزانه ابتلا به امیکرون ویروس کرونا، کشور می‌تواند به ایمنی جمعی، یا به اصطلاح «ایمنی گله‌ای» نزدیک شود.

سویه بسیار مسری امیکرون باعث افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان شده است. بنا بر داده‌های رویترز، موارد بیماری کووید-۱۹ در جهان به رکورد بالایی رسیده است و از ۲۴ تا ۳۰ دسامبر ۲۰۲۱، به طور میانگین، موارد روزانه بیماری بیش از یک میلیون بود. با این حال، مرگ و میر ناشی از کرونا افزایش نیافته است و این امید را ایجاد می‌کند که شاید گونه جدید ویروس کرونا کمتر کشنده باشد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG