لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۵

رئیس صداوسیما از «ده‌ها هزار حمله» سایبری روزانه به این سازمان خبر داد


هک صداوسیما. آرشیو
هک صداوسیما. آرشیو

رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران می‌گوید این سازمان روزانه مورد «ده‌ها هزار حمله» سایبری قرار می‌گیرد و حمله سایبری پیشین به صداوسیما، به گفته او، کاری «بسیار حساب‌شده» بود.

پیمان جبلی در گفت‌وگو با سالنامه همشهری با اشاره به هک شبکه‌های مختلف صداوسیما در هفتم بهمن سال گذشته و همچنین حمله به پلتفرم تلوبیون این سازمان در دوازدهم بهمن، گفت: «هنوز بررسی‌ها تکمیل نشده و خودمان هم از نتیجه قطعی کاملا باخبر نیستیم، چون نهادهای متخصص در کشور روی این موضوع کار می‌کنند.»

او با اشاره به تلاش‌ها برای شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و جلوگیری از منفذها، در مورد جزییات حملات سایبری به صداوسیما گفت: «بعضی‌ها به صورت رباتیک است و بعضی‌ها هم نه، شخصی پشت آن است و دارد تلاش می‌کند که وارد سیستم‌های ما شود. یعنی هزاران عملیات حمله در روز اتفاق می‌افتد. اتفاقی که افتاد یک اتفاق سازماندهی شده تخریبی و هدفمندی بود که توسط دشمن اتفاق افتاد. اطلاعات اولیه‌ای که داریم بسیار کار حساب‌شده‌ای بوده و با شناسایی بعضی از حفره‌هایی که یا به دلیل سخت‌افزار یا به دلیل نرم‌افزار مغفول مانده بود، توانسته بودند از آن مسیر وارد شوند و در واقع آن فایل نامربوط را روی پلی لیست ما بارگذاری کنند و پلی لیست ما هم آن را پخش کرد.»

هفتم بهمن در آستانه سالگرد انقلاب ۵۷، در پی حمله هکری به صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و تصاویر رهبران سازمان مجاهدین خلق به مدت چند ثانیه از شبکه یک تلویزیون پخش شد. هم‌زمان، شبکه قرآن، رادیو پیام، و رادیو جوان نیز مورد حمله مشابه هکری قرار گرفتند.

پس از آن تلوبیون، رسانه اینترنتی صداوسیما، در روز دوازدهم بهمن از سوی گروه سایبری «عدالت علی» هک، و تصاویر و اظهاراتی در مخالفت با حکومت ایران از آن پخش شد.

حملات سایبری پیش از آن نیز در سامانه‌های مختلف حکومتی جمهوری اسلامی رخ داده که هک سامانه کارت سوخت و هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین از آن جمله است.

XS
SM
MD
LG