لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

حمله سایبری به دانشگاه تهران: «یکی از سامانه‌های یادگیری» هدف قرار گرفت؛ حمله «خنثی» شد


آرشیو.
آرشیو.

در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد حمله سایبری به دانشگاه تهران، رئیس مرکز فناوری‌های دیجیتالی این دانشگاه گفت «یکی از سامانه‌های یادگیری دانشگاه تهران» برای «مدت کوتاهی» مورد حمله سایبری قرار گرفت، اما این حمله «خنثی» شد.

بابک سهرابی به خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت، اگر مسأله مهمی رخ داده بود حتما شورای دانشگاه تشکیل می‌شد تا پیگیر موضوع باشیم، «اما هیچ خبری نبوده و سایت دانشگاه حتی یک ثانیه هم قطع نشده است.»

از سوی دیگر، سعید روحانی رئیس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر مدعی شد که کندی سامانه برای جلوگیری از «حمله‌های سطح بالا» بوده و «هرگونه قصدی برای حمله، ناکام ماند و خنثی شد.»

اظهارات این مقامات در حالی است که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند دانشجویان و استادان دانشگاه تهران ایمیلی دریافت کرده‌اند که این دانشگاه با عذرخواهی از آنها اعلام کرده است، در هفته جاری «کمبود منابع پردازش و حملات سایبری هم‌زمان در سامانه یادگیری الکترونیکی» موجب اختلال و کندی در سامانه دانشگاه تهران شده و برای «کاهش تدریجی مشکلات در هفته آتی» تلاش خواهد شد.

حمله سایبری به دانشگاه تهران
حمله سایبری به دانشگاه تهران

پیشتر، جام جم آنلاین روز چهارشنبه ۳ آذر در مطلبی که ساعتی بعد از انتشار آن را از وبسایت خود حذف کرد، از «احتمال حمله سایبری» به سامانه‌های مربوط به اطلاعات سدهای کشور خبر داد.

در همین رابطه، یک منبع آگاه در گفت‌وگوی تلفنی با خبرگزاری صدا و سیماگفت در دو هفته گذشته سامانه‌های مربوط به جمع‌آوری و ارزیابی میزان ذخایر سدهای کشور به طور کامل قطع شده، به نحوی که در این مدت دسترسی به میزان ذخایر سدهای کشور وجود نداشته است.

پیش از آن، سامانه کارت سوخت در ایران در پی یک حمله سایبری برای چند روز مختل شد و رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران ادعا کرد که اسرائیل و آمریکا «متهمان احتمالی» این حمله سایبری هستند.

XS
SM
MD
LG