لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

۳۰ روز مانده؛‌ هشدار درباره شعارها


آیت الله خامنه ای: زیر سؤال بردن اصل انتخابات بزرگترین جرم است
آیت الله خامنه ای: زیر سؤال بردن اصل انتخابات بزرگترین جرم است
هشدار آیت الله خامنه‌ای درباره شعارهای انتخاباتی
رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد شعاری ندهند که خارج از اختیارات رئیس جمهوری باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی دفتر رهبری، آقای خامنه ای در جمع حامیان خود در تهران انتخابات ریاست جمهوری ایران را یک «مسئله مهم بین‌ المللی» خوانده بطوری که «اتاق‌های فکر جهانی و دشمنان ایران» آن را با دقت رصد می‌کنند».

آیت الله خامنه‌ای گفت یکی از «تاکتیک‌های دشمن سرد کردن انتخابات است».
او درباره شعار نامزدهای انتخابات گفت: «گاه برخی برای جلب آرا، شعارهایی خارج از حدود اختیارات رئیس جمهور و امکانات کشور مطرح می کنند اما مردم با هوشمندی دنبال کسانی هستند که شعارهای مبتنی بر واقعیات می دهند.»

صادق لاریجانی:‌رسانه های خارجی ذهن را به سمت تقلب سوق می دهند
رئیس قوه قضائیه نیز «برخی رسانه ها و دولت های غربی و اذناب داخلی آن ها» را به تلاش برای انتشار موضوع تقلب انتخاباتی در ایران متهم کرد «با این هدف که اگر نامزد خاص و مد نظر آنان رای نیاورد، ذهن ها را به سمت تقلب سوق دهند.»

یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران ، ۲۴ خرداد برگزار می شود و به دنبال پایان مهلت ثبت نام داوطلبان، شورای نگهبان سرگرم بررسی صلاحیت آنان است. شورای نگهبان اخیرا گفت در صورت تردید درباره برخی کاندیداها از آنان خواهد خواست تا برنامه کاری خود را به شورای نگهبان ارائه دهد. همزمان برخی اظهار نظرها به این گمان دامن زد که مقصود شورای نگهبان در این خصوص، برنامه کاری اسفندیار رحیم مشایی و اکبر هاشمی رفسنجانی است. مشایی مورد حمایت محمود احمدی نژاد است و چهره های شاخص اصلاح طلب پشت هاشمی ایستاده اند.

حداد عادل:‌دشمنان دیروز، دوستان امروز شده اند
غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس و عضو گروه ائتلاف سه گانه اصولگرایان ضمن اشاره به این که چطور اصلاح طلبان تغییر موضع داده اند و ناگهان «دشمنان دیروز دوستان امروز شده اند‌» گفت‌:‌ «این که آقایان اصلاح طلب که در دوران خاتمی و مجلس ششم همواره مواضع تندی علیه آقای هاشمی می گرفتند امروز چگونه از وی حمایت می کنند برای من مهم است و جای سوال دارد.»

روز چهارشنبه، جواد کریمی‌ قدوسی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت حدود ۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای به شورای نگهبان خواستار رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم‌مشایی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کریمی قدوسی گفت نمایندگان مجلس از شورای نگهبان می‌خواهند در این «نقطه عطف از تاریخ انقلاب» مانع از وارد آمدن «خسارت عظیم به اسلام و انقلاب» بشود.

او گفت نمایندگان مجلس نگران این مسئله هستند که «فتنه‌گران دین‌گریز و ولایت‌گریز» می‌خواهند رهبر جمهوری اسلامی را «دست‌بسته تحویل آمریکا بدهند» و به‌همین خاطر از شورای نگهبان کمک خواسته‌اند.

در نامه گروهی نمایندگان مجلس به سن آقای هاشمی نیز به عنوان یک مانع دیگر اشاره شده و گفته می شود که با توجه به «کهولت سن» او بیم آن می رود که «کار از دست وی خارج شود و به دست کسانی بیافتد که هیچ وقت دل در گرو انقلاب نداشتند. هاشمی رفسنجانی ۷۹ سال دارد.»

«فتنه» اصطلاحی است که پس از وقوع ناآرامی های اعتراضی به نتایج انتخابات قبلی ریاست جمهوری در ایران در سال ۱۳۸۸ ، به جریان اعتراضات گسترده اطلاق شد. پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی آن را حاصل تقلب توصیف کردند و خواستار ابطال آرا شدند. این دو نفر بعدا از سوی محافظه کاران نزدیک به رهبر ایران سران فتنه خوانده شدند. آنان در حصر خانگی به سر می برند. آن زمان اکبر هاشمی رفسنجانی نیز به طور تلویحی از جنبش اعتراضی حمایت کرده بود.

اسفندیار رحیم‌مشایی نیز شاخص ترین نامزد تحت حمایت محمود احمدی نژاد است و حضور آقای احمدی نژاد در هنگام ثبت نام وی در وزارت کشور موجب شد که مخالفان او بگویند او مرتکب تخلف شده است.
XS
SM
MD
LG