لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

رحیمی و جوانفکر به نفع رحیم مشایی انصراف دادند


اسفندیار رحیم مشایی ، محمود احمدی نژاد و محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری اسلامی
اسفندیار رحیم مشایی ، محمود احمدی نژاد و محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری اسلامی
محمدرضا رحیمی، معاون اول و علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری ایران، که برای نامزدی انتخابات ریاست ‌جمهوری ثبت‌نام کرده ‌بودند روز دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت، از کاندیداتوری در این انتخابات انصراف داد.

گزارش‌ها حاکی است که این دو نفر به نفع اسفندیار رحیم‌مشایی از نامزدی در انتخابات انصراف داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا رحیمی دلیل تصمیم خود را احساس وظیفه‌ای دانست که در قبال «مسئولیت‌‌های سنگین اجرایی کشور و ضرورت خدمت‌رسانی به مردم تا آخرین روز کاری دولت» دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی‌اکبر جوانفکر نیز در بیانیه‌ای نوشت که «در احترام به نظر و تشخیص» محمود احمدی‌نژاد از نامزدی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «استعفا» می‌کند. و در ادامه از مردم دعوت کرد تا در ۲۴ خرداد، «با انتخاب مهندس اسفندیار رحیم مشایی، فرصت لازم را برای برداشتن گام‌های بلندتر در مسیر عزت، پیشرفت، سرافرازی، شکوفایی و آبادانی کشور فراهم آورند.»

اسفندیار رحیم‌مشایی کاندیدای مورد وثوق دولت ایران برای ریاست‌ جمهوری است و با محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران رابطه نزدیک دوستی و فامیلی دارد. آقای احمدی‌نژاد روز شنبه وی را برای ثبت‌نام در وزارت کشور همراهی کرده بود. اقدامی که بعدا وزارت کشور آن را تخلف رئیس دولت اعلام کرد. دفتر ریاست جمهوری ایران نیز در جواب گفت که همراهی آقای احمدی نژاد با اسفندیار رحیم مشایی در هنگام ثبت نام غیرقانونی نیست و «در چارچوب آزادی عقیده و رفتار سیاسی و شخصی است.»

پیشتر در روز دوشنبه، غلامحسین الهام نیز گفت حضور رئیس‌جمهوری در وزارت کشور اشکال قانونی نداشت چرا که طبق قانون انتخابات «تبلیغات از زمانی آغاز می‌شود که اسامی داوطلبان از سوی شورای نگهبان به صورت رسمی اعلام شده باشد و اکنون این اتفاق نیفتاده است».

محافظه کاران راست‌گرا و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی که مخالفان محمود احمدی‌نژاد هستند، اسفندیار رحیم‌مشایی و نزدیکان او را عضو «جریان انحرافی» می‌دانند.
XS
SM
MD
LG