لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

٣١ روز مانده؛ نامزدها برنامه ارائه دهند


سخنگوی شورای نگهبان جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت اگر شورای نگهبان در احراز صلاحیت نامزدی تردید داشته باشد، از او خواهد خواست برنامه خود را ارائه دهد و با اعضای شورا گفت‌ وگو کند «تا به نتیجه قطعی برسیم.»

به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی کدخدایی در گفت ‌وگویی تلویزیونی که دوشنبه شب، ۲۳ اردیبهشت، پخش شد گفت: «فقط نسبت به افرادی که احراز صلاحیت می‌شوند اظهار نظر می‌کنیم و نسبت به سایر کاندیداها هیچ گونه اعلام نظری نداریم.»
آقای کدخدایی گفت شورای نگهبان قرار نیست دلایل رد صلاحیت افراد را اعلام کند.

با پایان یافتن مهلت ثبت نام برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ در روز شنبه (٢١ اردیبهشت)، شورای نگهبان کار بررسی صلاحیت ثبت نام شدگان را آغاز کرد.
سخنگوی شورای نگهبان گفته است که این شورا «تابع فشار نیست.» قبلا نیز محمد مومن، یکی از شش عضو روحانی شورای نگهبان گفته بود که شورا «به کسی باج نمی دهد.» او بویژه گفته بود که نامزدهای جریان فتنه شانسی در تأیید صلاحیت ندارد.

در همین راستا، امیرحسین قاضی زاده، سخنگوی جبهه پایداری به خبرگزاری فارس گفته است که انتظار می رود شورای نگهبان صلاحیت نامزدها و عوامل و مجرمین «فتنه و انحراف» را تایید نکند. او گفته است: «در صورتی که مشايی و هاشمی رد صلاحيت شوند و حضور آنها در انتخابات منتفی باشد، دليلی نمی‌بينيم که نظر خود را درباره نامزد اصلح که مورد وثوق علماست تغيير دهيم.»

محمد دهقان پور، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرگزاری مهر از سه جریان نام برده و گفته است «جریان اشرافی با نماد هاشمی، جریان انحرافی با نماد مشائی و جریان اصولگرا» سه قطب نامزدی ریاست جمهوری هستند.

به گفته او جریان اصولگرایی دو شاخه دارد: یک بخش محوری است که محمد باقر قالیباف نسبت به دیگران رای بیشتری دارد و شاخه دیگر نیروهای انقلابی تر و حزب اللهی تر هستند که نماد آن سعید جلیلی و زاکانی هستند.

آقای دهقان می گوید شورای نگهبان می تواند با اجرای قانون و فارغ از مسائل سیاسی، آقای هاشمی را به خاطر کهولت سن و «این که دیگر توانایی اداره کشور را ندارد» رد صلاحیت کند.

او همچنین عملکرد محمود احمدی نژاد و حمایت وی از اسفندیار رحیم مشایی را محکوم کرد و گفت: «با توجه به کاری که احمدی نژاد بخصوص روز ثبت نام مشایی انجام داد بنده کار احمدی نژاد را پایان یافته می دانم و معتقدم در انتخابات آینده موضوعی به نام احمدی نژاد و مشایی نداریم.»
XS
SM
MD
LG