لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

نامه گروهی از نمایندگان مجلس به شورای نگهبان


به گزارش آسوشتیدپرس شماری از نمایندگان محافظه کار مجلس شورای اسلامی (نزدیک به یکصد نفر) روز سه شنبه طی نامه ای به شورای نگهبان خواستار رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی و اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران شده اند.

به سبب اختلاف احمدی نژاد با رهبری و نزدیکی رحیم مشایی به احمدی نژاد، فرجام تایید صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان ناروشن است.

به گزارش خبرگزاری فارس، جواد کریمی قدوسی، یکی از نمایندگان خواهان رد صلاحیت رحیم مشایی، گفته است از آنجا که هاشمی رفسنجانی در انتخابات دور پیشین ریاست جمهوری «از اپوزیسیون حمایت کرد»، خواهان رد شدن صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان است. کریمی قدوسی از شورای نگهبان خواسته تا صلاحیت رحیم مشایی را نیز برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری به سبب آنچه گرایش های غیراسلامی وی خوانده، رد کند.

هاشمی رفسنجانی تنها امید رای دهندگان حامی اصلاحات و ایرانیان لیبرال تر تلقی می شود. محافظه کاران حضور وی در عرصه رقابت های انتخاباتی را همراه با حمایت جبهه مشارکت ایران اسلامی و از این روی، مشکل ساز و مغایر با اصول حکومتی خوانده اند.

با اعلام آمادگی رفسنجانی و مشایی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، معادله انتخابات ریاست جمهوری ایران تغییر کرده و چالش دشواری را پیش روی نامزدهای محافظه کار وفادار به خامنه ای قرار داده است.

محافظه کاران از چهار نامزد اصلی انتخابات حمایت می کنند: سعید جلیلی، علی اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف، و غلامعلی حداد عادل. اما با توجه به اختلاف نظر و شکاف عمیقی که میان محافظه کاران وجود دارد، توافق نظر آنها بر سر حمایت از یکی از این نامزدها در شرایط کنونی به نظر دور از ذهن می رسد.
XS
SM
MD
LG