لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

دو قانون‌گذار آمریکایی خواستار بازگشت آمریکایی‌های زندانی در خارج به خانه شدند


سخنرانی شیلا جکسون لی، نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا - ۱۳ تیر ۱۴۰۲، هیوستون، تگزاس
سخنرانی شیلا جکسون لی، نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا - ۱۳ تیر ۱۴۰۲، هیوستون، تگزاس

دو تن از نمایندگان کنگره آمریکا در مراسم رونمایی از دیوارنگاره شهروندان آمریکایی زندانی در خارج از کشور، از جمله چهار ایرانی-آمریکایی محبوس در ایران، خواستار آزادی فوری آنها شدند.

شیلا جکسون لی و ال گرین، نمایندگان دموکرات ایالت تگزاس در کنگره آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۳ تیر، وعده دادند که در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواهان تشدید فشارها برای آزادی شهروندان زندانی آمریکایی خواهند شد.

این مراسم به وسیله اعضای کارزار «خانواده ما را به خانه بازگردانید» در شهر هیوستون، واقع در ایالت تگزاس آمریکا، برگزار شده است.

شیلا جکسون لی، نماینده ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا، با تاکید بر بازگشت فوری شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده به کشور گفت: «آنها همین الان باید به خانه بازگردند.»

ال گرین، نماینده دیگر ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان آمریکا، از جو بایدن، رئیس جمهوری، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، خواست شهروندان «به گروگان گرفته شده» آمریکایی را به کشور بازگرداند.

ال گرین در راستای تلاش برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در کشورهای دیگر گفت: «من برای آزادی شهروندان آمریکایی به رئیس جمهوری و وزیر خارجه نامه خواهم نوشت.»

دیوارنگاره رونمایی شده در این مراسم شامل تصاویر پانزده زندانی، از جمله چهار زندانی دوتابعیتی محبوس در ایران، می‌باشد.

سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، و شهاب دلیلی چهار شهروند آمریکایی-ایرانی از چند سال گذشته تاکنون در ایران زندانی هستند.

ندا شرقی، خواهرعماد شرقی، شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران، نیز با سخنرانی در مراسم رونمایی از دیوارنگاره زندانیان آمریکایی خارج از کشور، تنها دلیل بازداشت این افراد از جمله عماد شرقی را «آمریکایی بودن آنها» دانست.

به رغم انتشار برخی اخبار درباره مذاکرات ایران و آمریکا برای مبادله زندانیان، این چهار شهروند دوتابعیتی تاکنون آزاد نشده‌اند.

کارزار «خانواده ما را به خانه بازگردانید» از چند سال قبل به وسیله اعضای خانواده‌های شماری از شهروندان آمریکایی زندانی در کشورهای دیگر تشکیل شده است.

اعضای این کارزار سال گذشته نیز در واشنگتن، پایتخت آمریکا، در اقدامی مشابه درباره زندانیان آمریکایی در خارج از کشور اطلاع‌رسانی کردند.

در حال حاضر برخی از شهروندان آمریکایی در کشورهای ایران، روسیه، چین، ونزوئلا، سوریه، و امارات متحده عربی در زندان به سر می‌برند.

یک مقام دولت ایالات متحده به تازگی در مورد تلاش برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما هیچ اولویتی بالاتر از امنیت و ایمنی شهروندان آمریکایی در خارج از خاک‌مان نداریم. ایران باید شهروندان آمریکایی را که به ناحق بازداشت کرده است، آزاد کند. ادامه بازداشت اتباع آمریکایی توسط آنها غیرقابل قبول است و ما به تلاش مجدانه برای بازگرداندن هر آمریکایی که به‌ناحق بازداشت شده، ادامه خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG