لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

رایزنی برای تسریع تعیین بودجه سال ۲۰۱۴


کریس ون هولن طی بیانیه ای گفته است:«باید تا ۲۲ نوامبر در خصوص بودجه سال ۲۰۱۴ دولت به نتیجه ای قطعی برسیم.»

رئیس کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان و همتای او در سنای آمریکا می گویند نمایندگان کنگره باید تا ۲۲ نوامبر بر سر سقف و سطح هزینه های دولت به توافق برسند.

سناتور باربارا میکولسکی و هال راجرز، رئیس کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا، می گویند این اولویت نشست های روزهای آتی کنگره خواهد بود.

از آنجا که احتمال تعطیلی مجدد دولت فدرال، کشور را تهدید می کند و عدم قطعیت بودجه تا ۱۵ ژانویه ۲۰۱۴ (دو ماه و نیم دیگر) به تعطیلی دوباره دولت می انجامد، نمایندگان کنگره بر آنند که باید بودجه نهایی شود تا به آن منتج نشود که چاره ای به غیر از تعطیلی دولت فدرال باقی نماند. از این روی، سقف هزینه های دولت هرچه زودتر تعیین شود، بهتر است.

مشکل آن است که شماری از نمایندگان کنگره که اصرار می ورزند که سقف هزینه های دولت تعیین شود، عضو کمیته هایی چون تخصیص بودجه یا امور مالی نیستند، اما در تلاشند تا نمایندگان و روسای این کمیته ها را متقاعد کنند که تعیین سقف بودجه دولت و قعطیت یافتن آن تا پیش از تعطیلات روز شکرگزاری انجام شود.

این تعداد از نمایندگان کنگره بر آنند که تعلل در رسیدن به توافق برای تعیین میزان بودجه دولت، سبب تعجیل طی روزهای آخر خواهد شد و از امکان آن می کاهد که نمایندگان برای فکر کردن و اتخاذ تصمیم منطقی زمان کافی داشته باشند.

از آنجا که مجلس نمایندگان آمریکا هفته آینده تعطیل خواهد بود و تشکیل جلسه نخواهد داد، پس از بازگشت نمایندگان به مجلس، که روز ۱۳ نوامبر خواهد بود، تنها زمان اندکی برای رسیدن به توافق تا پیش از ۲۲ نوامبر باقی خواهد بود.

کریس ون هولن، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان، طی بیانیه ای که در این خصوص صادر کرده، گفته است: «سرعت انجام مذاکرات باید بیش از این باشد تا پیش از روز شکرگزاری به نتیجه ای قطعی برسیم.»

کمیته بودجه مجلس نمایندگان در حال تلاش برای یافتن بودجه های جایگزین است تا شاید تا اندازه ای بتواند تعدیل بودجه ای را جبران کند که سبب بیکاری شمار زیادی از نیروهای کار دولتی و کاهش ساعات کاری شماری دیگر از آنها شد.

نشستی که با این هدف تشکیل می شود و به نام نشست کمیته بودجه شناخته شده، درصدد آن است که تمام یا بخشی از ۱۰۹ میلیارد دلاری را که ناشی از صرفه جویی هایی است که با هدف تعدیل بودجه انجام می شود، با مبالغی که از راه های دیگر تامین می شوند، جایگزین کند.

در صورت حصول کنگره به چنین توافقی اما، احتمال آن می رود که حدود ۹۱ میلیارد دلار از بودجه طرح های گوناگون کاسته شود که نیمی از این کاهش بودجه شامل حال برنامه های امنیت ملی و ارتش خواهد شد و به این سبب است که برخی دولتمردان آمریکایی و شماری از نمایندگان کنگره این کشور، به خطرناک بودن چنین کاهش بودجه ای اشاره کرده اند و گفته اند این کار امنیت ملی آمریکا را به مخاطره خواهد انداخت.

مایک راجرز، رئیس کمیته امنیت مجلس نمایندگان، بر ضرورت یافتن راه های جایگزین در این خصوص تاکید کرده است.

کاهش بودجه وزارت دفاع که حدود ۲۰ میلیارد دلار بیش از سال گذشته خواهد بود، ممکن است انگیزه ای برای جمهوریخواهان میانه روتر ایجاد کند تا در اندیشه یافتن گزینه های دیگری برای کم کردن بودجه دولتی باشند و تنها بر کم کردن بودجه دفاعی دولت تکیه نکنند. گفتنی است که جمهوریخواهان تندرو، که اغلبشان عضو حزب راستگرای محافظه کار آمریکا، موسوم به تی پارتی هستند، اصرار دارند که هرچه ممکن است، از میزان هزینه های دولت بکاهند، حتی به بهای کاهش هزینه های دفاعی.
XS
SM
MD
LG