لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

ایران به آژانس اجازه می‌دهد دوربین‌های خود را در تاسیسات هسته‌ای کرج جایگزین کند


تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات کرج - اینتل لب
تصویر ماهواره‌ای از تاسیسات کرج - اینتل لب

یک منبع خبری در ایران اعلام کرد این کشور به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داده است دوربین‌های خود را در کارگاه مربوط به ساخت قطعات سانتریفیوژ در کرج تعویض کند.

وبسایت خبری نورنیوز ،که گفته می‌شود با شورای عالی امنیت ملی ایران مرتبط است، روز چهارشنبه گزارش داد: «به دلیل اتمام بخش اصلی بررسی‌های قضایی-امنیتی بر روی دوربین‌های آسیب‌دیده و همچنین نظر به اقدام آژانس در محکوم کردن خرابکاری در مجتمع تسا و پذیرش بررسی فنی دوربین‌ها از سوی کارشناسان ایران قبل از نصب، ایران در اقدامی داوطلبانه، اجازه جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب‌دیده را به آژانس داده است.»

نورنیوز می‌گوید که ایران از اول اعلام کرده بود که تا زمان بررسی‌های امنیتی و فنی دوربین‌ها، اجازه تعمیر یا تعویض دوربین‌ها را نخواهد داد.

به گزارش رویترز، کارگاه تسا در کرج در ماه ژوئن هدف یک حمله ظاهرا خرابکارانه قرار گرفت که در آن یکی از چهار دوربین نصب شده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آنجا نابود شد. ایران «ابزار ذخیره‌سازی اطلاعات» آن دوربین را پس نداد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی در سپتامبر از ایران خواست مکان آن ابزار را اعلام کند و در این باره توضیح دهد.

یک روز پیش از این رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، هشدار داده بود محدودیت‌هایی که بازرسان این آژانس در ایران با آن مواجه هستند، سبب می‌شود جهان از برنامه هسته‌ای ‌ایران تنها «تصویری بسیار مبهم» داشته باشد.

در نشست روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز دیپلمات‌های غربی از ایران خواستند با آژانس در زمینه نظارت‌ها همکاری کامل کند و در خصوص عدم همکاری ابراز نگرانی کردند.

XS
SM
MD
LG