لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۴

هشدار زلنسکی به پوتین: نفرت مردم اوکراین از روسیه عمیق‌تر می‌شود


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید که مسکو در حال کاشت نفرت عمیق از روسیه در میان مردم اوکراین است.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی در روز شنبه به کرملین هشدار داد که «حملات توپخانه‌ای مداوم و بمبارانهای هوایی، شهرها را به ویرانه تبدیل می‌کند، غیرنظامیان را می‌کشد، مردم را مجبور به پناه‌گرفتن در پناهگاه‌ها می‌کند و آن‌ها مجبورند برای زنده ماندن به دنبال غذا و آب بگردند.»

زلنسکی همچنین در این سخنرانی به تندی به دولت‌های غربی تاخت و آنها را متهم کرد که از اتخاذ یک تصمیم ساده هراس دارند.

او گفت که کشورش برای شکست دادن روسیه، به جت‌های جنگنده نیاز دارد و موشکها و سایر سلاحهای دفاعی که تاکنون از غرب دریافت کرده است، کفایت نمی‌کند.

این درحالی است که پیشنهاد انتقال هواپیماهای میگ۲۹ لهستانی به اوکراین از طریق ایالات‌متحده، بعد از کشمکش طولانی و در پرتو نگرانی‌های ناتو در مورد درگیری نظامی با روسیه، لغو شد.

در همین حال آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده به دنبال سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا، جو بایدن، که در آن تلویحا از بی‌کفایتی پوتین برای زمامداری سخن گفته‌بود، تاکید کرد که راهبرد سیاسی آمریکا تغییر نظام در روسیه نیست.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به وجود راهبرد پشتیبانی از اوکراین همچنین تاکید کرد که تغییر رژیم در روسیه به مردم آن کشور بستگی دارد.

بلینکن تصریح کرد: «با توجه به سخنرانی فوق‌العاده تاثیرگذار رئیس‌جمهوری در روز گذشته، فکر می‌کنم او به این نکته اشاره کرد که رئیس‌جمهوری پوتین، به سادگی، نمی‌تواند برای جنگ یا تجاوز به اوکراین یا هر کشور دیگری صلاحیت داشته باشد.»

در واکنش به این اظهارات جو بایدن، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز یک‌شنبه گفت که اظهارات اخیر جو بایدن دربارهٔ ولادیمیر پوتین، بخت بهبود روابط با واشینگتن را کاهش می‌دهد.

این درحالی است که مقامات وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید، پیشتر و به تناوب گفته‌اند که حمله بی‌دلیل روسیه به اوکراین، روابط دوجانبه واشنگتن و مسکو را دستخوش تغییر کرده است.

XS
SM
MD
LG