لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

تعلیق ویزای آمریکا؛ ایرانیان لس آنجلس می گویند کار و کاسبی کساد شده


وست وود محله معروف ایرانی نشین در لس آنجلس
وست وود محله معروف ایرانی نشین در لس آنجلس

آژانس‌های مسافرتی جامعۀ ايرانيان آمريکايی‌تبار در محلۀ «وست‌وود» لس‌آنجلس می گویند برنامۀ پرزیدنت ترامپ در تعليق صدور ويزای آمریکا برای شهروندان چند کشور خاورميانه و شمال آفريقا، از جمله ايران، به کسب و کارشان آسيب رسانده است.

خبرگزاری رویترز می نویسد انتظار می‌رود که پرزیدنت ترامپ، با عطف به وعده‌های مبارزات انتخاباتی، فرمان اجرايی لغو همۀ ويزاهای صادرشده برای شهروندان کشورهای عمدتاً مسلمان بويژه سوريه، ايران، عراق، ليبی، سومالی، سودان و يمن را امضا کند.

مايک اميری، کارشناس امور مسافرتی به ايران، که ۵۰ سال پيش شرکت «خدمات مسافرتی و تورهای اميری» را تاسيس کرد، نگران عملی شدن چنین برنامه ای است. او به رویترز می گوید: «اوضاع برای ايرانی‌های ساکن آمريکا و ايرانيان داخل کشور که در آمریکا فامیل دارند سخت می‌شود. همين امروز، بعد از اعلام این خبر ما پنج درخواست لغو سفر داشتيم.»

فرهاد بشارتی نیز در خیابان وست وود در لس آنجلس، صاحب آژانس مسافرتی «اِی‌تی‌تی وِکِيشنز» است. او می گوید «۹۰ درصد درآمدش از مسافرتهايی است که بين ايران و آمريکا صورت می‌گيرد» و در این چند روز ضرر کرده است.

انتظار می‌رود دونالد ترامپ، فرمانی درباره منع ورود مهاجران به داخل آمريکا امضا کند. کارشناسان می‌گويند اين ممنوعيت تا زمانی خواهد بود که فرايند ضوابط غربالی سفت و سخت‌تری تدوين و به اجرا گذاشته شود.

رویترز به نقل از آقای بشارتی صاحب آژانس مسافرتی می گوید: «هیچ یک از سفارتخانه‌ها ويزا صادر نمی‌کنند. يعنی ويزا ندادن را از همين حالا شروع کرده اند.»

هدف دولت جديد آمريکا اين است که از اعمال خشونت اسلام‌گرايان افراطی در ايالات متحده جلوگيری کند. اما منتقدان دولت می‌گويند اين اقدامات به شهرت آمريکا که پذيرای مهاجران از همۀ عالم است لطمه خواهد زد.

ترانه عليدوستی، بازیگر ۳۳ ساله سينمای ايران و بازيگر فيلم فروشنده اصغر فرهادی که در بخش فیلم های خارجی اسکار امسال رقابت می کند در توییتی اعلام کرد که در اعتراض به ممنوعيت صدور ويزا برای ايرانيان، شرکت در مراسم اسکار را تحریم می کند.

بنا به گزارش ها این احتمال وجود دارد که فرمان ریاست جمهوری برای منع صدور ویزای آمریکا تمدید شود.

این فرمان هنوز به امضای رئیس جمهوری آمریکا نرسیده و متن آن قطعی نشده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG