لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۵

هشدار هیلاری کلینتون به کنگره آمریکا در مورد تحریم ایران


هیلاری کلینتون، وزیر سابق امور خارجه آمریکا به کنگره هشدار داد علیه ایران تحریم های جدیدی تصویب نکند.
خانم کلینتون با ارسال نامه ای سه صفحه ای به یک سناتور ارشد، با اعلام حمایت خود از موضع باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد گفتگوهای اتمی با ایران گفته است تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی می تواند باعث شکست مذاکرات اتمی با این کشور شود.
او در نامه خود به سناتور کارل لوین از قانونگذاران خواسته است با رئیس جمهوری آمریکا همکاری کنند.
هیلاری کلینتون گفته است هرگونه اقدام یکجانبه کنگره برای تحریم ایران باعث تضعیف همکاری آمریکا با متحدانش و همچنین کمرنگ شدن نفوذ آمریکا بر روسیه و چین برای وادار کردن ایران به ادامه مذاکرات اتمی پس از سال ها گفتگوی بی نتیجه می شود.
خانم کلینتون گفته است: «اکنون که سر انجام، مذاکرات جدی با ایران در حال انجام است، ما باید هر کاری برای امتحان اینکه آیا مذاکرات به یک راه حل دائمی می رسد یا خیر، انجام دهیم.»
او نوشته است: «همانطور که باراک اوباما، رئیس جمهوری گفته، ما باید به دیپلماسی یک فرصت برای موفقیت دهیم و همزمان همه گزینه ها را روی میز نگه داریم.»
هیلاری کلینتون که در سال های گذشته از تحریم ها علیه ایران حمایت کرده بود، به سناتور لوین گفته برآورد جامعه اطلاعاتی این است که تحریم های جدید علیه ایران احتمال موفق شدن مذاکرات جامع اتمی با این کشور را کاهش می دهد.
شماری از گروه های حامی اسرائیل در آمریکا و گروهی از قانونگذاران آمریکایی خواهان تصویب تحریم های جدید علیه ایران شده اند. این قانونگذاران که از هر دو گروه دموکرات و جمهوری خواه هستند، می گویند تحریم های بیشتر باعث می شود دولت آمریکا با دست بالاتر در مذاکرات اتمی با ایران وارد شود.
اما باراک اوباما در چندین نوبت هشدار داده است اگر کنگره تحریم های جدید علیه ایران تصویب کند، آنها را وتو خواهد کرد.
بر اساس توافق اولیه اتمی ایران با گروه ۱+۵ که نوامبر سال گذشته میلادی در ژنو صورت گرفت، قدرت های جهانی اعلام کردند تصویب تحریم های جدید را در زمان انجام مذاکرات مربوط به توافق جامع دراز مدت متوقف می کنند. ایران بر اساس توافق اولیه بخشی از اقدامات اتمی خود را در ازای رفع محدود تحریم ها متوقف می کند.
اسرائیل از توافق اولیه ایران با قدرت های جهانی ابراز ناخرسندی کرده است. این کشور می گوید ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است. اما ایران می گوید برنامه اتمی اش اهدافی صلح آمیز دارد.
نامه هیلاری کلینتون توسط دفتر سناتور لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح منتشر شد و تاریخ آن ۲۶ ژانویه ذکر شده است.
سناتور لوین خود خواهان توقف طرح اعمال تحریم های جدید علیه ایران در کنگره است. او پیشتر جویای نظر هیلاری کیلنتون در مورد تصویب تحریم های جدید علیه ایران شده بود.
اما به گزارش آسوشیتدپرس، ۵۹ سناتور از جمله سناتور مارک کیرک، و باب منندز از اعمال تحریم های جدید علیه ایران حمایت کرده اند.
آنها خواهان تصویب تحریم هایی هستند که چندین بخش صنعتی ایران را هدف قرار می دهد و بانک ها و شرکت های سراسر جهان را تهدید می کند که اگر به صادرات نفت ایران کمک کنند، از بازار آمریکا حذف خواهند شد.
این موارد در صورتی اجرا می شوند که تهران از تعهدات خود بر اساس توافق اولیه اتمی که مدت آن شش ماه ذکر شده، سر پیچی کند و یا آن که نتواند با قدرت های جهانی بر سر یک پیمان دراز مدت اتمی در همین مدت به توافق برسد.
ایران می گوید علت شرکتش در مذاکرات اتمی تحریم های غرب نبوده است. اما این تحریم ها که به توقف دائم برنامه اتمی ایران از جمله اقدام پر تنش غنی سازی اورانیوم در منجر نشد، به اقتصاد این کشور آسیب فراوان زده است.
به گزارش آسوشیتدپرس، کارل لوین گفته است نامه هیلاری کلینتون نشانه دیگری است که کنگره آمریکا نباید علیه ایران تحریم های جدیدی تصویب کند و این امر می تواند اتحاد بین المللی را تضعیف کند و یا باعث تقویت تندروهای مخالف مذاکرات در ایران شود. اما پیشتر رابرت گیتس، وزیر سابق دفاع آمریکا که او نیز با تصویب تحریم های جدید علیه ایران مخالفت کرده و آن را «اشتباه استراتژیک» خوانده است، گفته بود «شاید ایرانی ها باید نگران عواقب تقویت جنگ طلبان در آمریکا باشند.»
از هیلاری کلینتون به عنوان کاندیدای احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا یاد می شود.
XS
SM
MD
LG