لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

اکثر آمریکایی ها با توافق موقت ژنو با ایران موافقند


نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که اکثریت آمریکایی ها از توافق میان ایالات متحده و ۵ کشور قدرتمند دنیا با ایران بر سر محدود کردن برنامه اتمی این کشور پشتیبانی می کنند، اما درصدی هم معتقدند که جمهوری اسلامی ایران برنامه خود را برای ساختن بمب اتمی ادامه خواهد اد.

نظر سنجی آسوشیتد پرس که ظرف روزهای ۱۷ تا ۲۱ ژانویه انجام شده، بر اساس نکات مهم اجرایی شدن توافق ژنو صورت گرفته، که از ایران می خواهد غنی سازی اورانیوم را در ۵ درصد محدود کند و در عوض قدرتهای جهانی تحریم های اعمال شده بر ایران را تا مرز ۷ میلیارد دلار تسهیل می کنند تا کمکی به اقتصاد درهم شکسته ایران باشد.

این توافق موقت ماه ژوئیه سال جاری به پایان می رسد و شش ماه فرصت برای مذاکره کنندگان به وجود آورده تا بر روی توافقی نهایی کار کنند.

باراک اوباما نخستین رئیس جمهوری آمریکاست که از سال ۱۹۷۹ به این طرف مستقماً با ایران داخل مذاکره شده است. اوباما و روحانی رئیس جمهوری ایران در سپتامبر گذشته تلفنی با هم گفتگو کردند و راهی را برای دیدار و مذاکره بین دیپلماتهای دو کشور گشودند.

ولی دولت اوباما از سوی آن دسته از قانونگذاران آمریکایی زیر فشار قرار گرفته است که می گویند تحریمها علیه ایران نباید تا زمانی که آن کشور همه تقاضاهای جامعه جهانی را پذیرفته تسهیل شود.

این نظرسنجی نشان می دهد که ۶۰ درصد آمریکایی ها با توافق موقت ششماهه موافقت دارند، اگرچه فقط ۴۷ درصد می گویند احتمال دارد چنین توافقی کارآمد باشد.

بر اساس این نظرسنجی ۴۲ درصد مردم شیوه اوباما در مقابله با ایران را تایید کرده اند. این میزان در ماه دسامبر ۴۴ درصد بود.
۳۵ درصد از مردم آمریکا درباره توافق با ایران، قویاً اوباما را تایید کرده اند، در حالی که این میزان در نظرسنجی ماه دسامبر ۳۰ درصد بود.

انتظار می رود دور بعدی مذاکرات ۵+۱ ماه آینده در نیویورک برگزار شود.
XS
SM
MD
LG