لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

اوباما: ایران از فرصت ایجاد شده استفاده کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید ایران باید از «فرصت» ایجاد شده برای رسیدن به یک توافق جامع هسته ای با جامعه جهانی استفاده کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه این مطلب را پس از دیدار و گفتگو با ماریانو راخوی بری، نخست وزیر اسپانیا در واشنگتن گفت.

باراک اوباما همچنین بار دیگر به قانونگذاران آمریکا گفت تحریم های جدید علیه ایران تصویب نکنند.

آقای اوباما به کنگره آمریکا گفته است تحریم های جدید فرصت پیش آمده برای حل مسالمت آمیز نگرانی های بین المللی در مورد برنامه اتمی ایران را به خطر می اندازد.

روز دوشنبه، رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق موقت اتمی با ایران گفت «برنامه اقدام مشترک» اجازه می دهد که «زمان و فضا» برای مذاکرات توافق جامع ایجاد شود و قانونگذاران آمریکا باید به این فرایند فرصت دهند.

آقای اوباما گفت: «ترجیح من صلح و دیپلماسی است و این یکی از دلایلی است که من پیامی به کنگره فرستادم که اکنون وقتی نیست که بخواهیم تحریم های جدیدی تحمیل کنیم، اکنون زمان آن است که ما به دیپلمات ها و کارشناسان فنی اجازه دهیم کار خود را انجام دهند.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت رسیدن به توافق نهایی با ایران آسان نخواهد بود اما او از تهران خواسته است «از این فرصت استفاده کند.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «اگر ایران حاضر باشد از باب فرصتی که برای آنها فراهم شده عبور کند، آن وقت شکی ندارم که فرصت های خارق العاده ای برای ایران و مردمش می تواند ایجاد شود.»

باراک اوباما گفت اگر ایران از این فرصت استفاده نکند، «آن وقت در موقعیتی قرار داریم که می توانیم هرگونه توافق اولیه را به حالت قبل بازگردانیم، و فشار بیشتری اعمال کنیم تا اطمینان یابیم که ایران به یک سلاح اتمی دست نخواهد یافت.»

توافق اولیه اتمی میان ایران و قدرت های جهانی هفته آینده اجرا می شود. پس از آغاز اجرای این توافق، ایران و گروه ۱+۵ شش ماه فرصت دارند که به یک توافق نهایی برای محدود کردن برنامه اتمی ایران و برداشتن تحریم ها دست یابند.

باراک اوباما در واکنش به تمایل برخی از قانونگذاران آمریکایی برای افزایش تحریم ها علیه ایران گفته است هر گونه مصوبه کنگره برای تحریم جدید در زمان مذاکرات مربوط به توافق جامع اتمی با ایران را وتو خواهد کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است کنگره همیشه می تواند در صورت عدم اجرای تعهدات اتمی ایران، تحریم های بیشتری اعمال کند. او گفت دولت اوباما اطمینان دارد که ایران متوجه عواقب عدم اجرای تعهداتش که می تواند اقدام آمریکا و جامعه جهانی را به دنبال داشته باشد، است.
XS
SM
MD
LG