لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

طرح مجلس به الزام دولت در غنی سازی ۶۰ درصدی


به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی «طرح دوفوریتی الزام دولت به غنی‌سازی اورانیوم به میزان حداقل ۶۰ درصد برای تامین نیازهای صلح‌آمیز داخلی» روز پنجشنبه با یکصد امضا تحویل هیأت رئیسه مجلس ایران شده است.

حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس گفته است «طرح الزام دولت به غنی‌سازی ۶۰ درصد در جهت حمایت و پشتیبانی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای تدوین شده»، زیرا به گفته وی «پس ازمذاکرات ژنو کنگره آمریکا در اقدامی یکجانبه و برخلاف توافقات انجام شده، تحریم‌های جدیدی را در دستور کار خود قرار داد و زمزمه‌های مبنی بر اعمال تحریم‌های جدیدتر به گوش می‌رسد.»

هفته گذشته سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری آمریکا هر گونه مصوبه تحریم های جدیدتر بر سر برنامه اتمی علیه ایران را وتو خواهد کرد. این اظهارات به دنبال ارائه طرحی با حمایت ۲۶ سناتور دموکرات و جمهوریخواه بود در پنجشنبه گذشته بود.
این طرح «قانون ۲۰۱۳ ایران عاری از سلاح هسته ای» نام دارد و تحریم بخش انرژی ایران را گسترده تر می کند، و از دولت آمریکا می خواهد اگر اسرائیل به ایران حمله کرد، از آن کشور حمایت نظامی، سیاسی، و اقتصادی کند. سخنگوی کاخ سفید گفت این طرح به طور مستقیم با خواست رئیس جمهوری آمریکا در تضاد است و تحریم های جدیدی را علیه ایران در نظر گرفته است.

بعید به نظر می رسد که لایحه تحریم های جدید علیه ایران تا ماه ژانویه در سنای آمریکا به رای گیری گذاشته شود. به احتمال زیاد، قانونگذاران از سوی دولت اوباما تحت فشار بیشتر قرار می گیرند که تلاش برای افزایش تحریم ها علیه ایران را کنار بگذارند.

هفته گذشته رئیس جمهوری روسیه نیز گفت تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به پیشبرد حل مساله اتمی ایران کمک نخواهد کرد.
ولادیمیر پوتین در کنفرانس خبری خود در مسکو، با ستایش از نقش آمریکا در توافق موقت با ایران، برای کاهش نگرانی های ناشی ازبرنامه اتمی آن، ابراز امیدواری کرد افزودن شرکت های جدید به فهرست تحریمها، مانع پیشرفت به سوی توافق فراگیر نشود. پوتین گفت وضع تحریمهای اضافی «نتیجه معکوس خواهد داشت»، و از نقطه نظر حل نهایی و جامع مساله اتمی مفید نیست.

در مقدمه طرح حمایتی مجلس ایران از مذاکرات اتمی با غرب آمده در صورتی که طرف غربی به توافقات عمل نکند ودرصدد اعمال تحریمی‌های جدید باشد و حقوق ملت ایران را رعایت نکنند در این صورت دولت ملزم است که غنی‌سازی را تا مرز ۶۰درصد ارتقا دهد.

همزمان مهرداد بذرپاش، رئیس کمیته صنعت مجلس نیز از تدوین طرحی به منظور افزایش ۲۰ درصدی بودجه سازمان انرژی اتمی خبر داده است.
وی به خبرگزاری مجلس گفته است:« پیشنهاد ۲۰ درصد افزایش بودجه سازمان انرژی هسته‌ای را با هدف حمایت از فعالیت‌ها و زیرساخت‌های هسته‌ای کشور ارائه کردیم.»
XS
SM
MD
LG