لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

اوباما تحریم های جدید کنگره علیه ایران را وتو می کند


کاخ سفید می گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هر گونه مصوبه تحریم های جدیدتر بر سر برنامه اتمی علیه ایران را وتو خواهد کرد.

یک لایحه جدید در سنای آمریکا که تا روز پنجشنبه از حمایت ۲۶ نفر از سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه برخوردار بود، به طور مستقیم با خواست رئیس جمهوری آمریکا در تضاد است و تحریم های جدیدی را علیه ایران در نظر گرفته است.

این لایحه که قانون ۲۰۱۳ ایران عاری از سلاح هسته ای نام گرفته، تحریم های بخش انرژی ایران را گسترده تر می کند. این لایحه همچنین از آمریکا می خواهد اگر اسرائیل به ایران حمله کرد، از آن کشور حمایت نظامی، سیاسی، و اقتصادی کند.
باراک اوباما می گوید قانونگذاران آمریکا باید به ایالات متحده و دیگر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان فرصت دهند تعهد ایران را نسبت به حل دیپلماتیک مسئله اتمی امتحان کنند.
کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ در مورد جزئیات توافقی که برنامه اتمی ایران را در ازای برداشتن تحریم ها محدود می کند، روز پنجشنبه در ژنو مذاکره کردند.

بعید به نظر می رسد که لایحه تحریم های جدید علیه ایران تا ماه ژانویه در سنای آمریکا به رای گیری گذاشته شود. به احتمال زیاد، قانونگذاران از سوی دولت اوباما تحت فشار بیشتر قرار می گیرند که تلاش برای افزایش تحریم ها علیه ایران را کنار بگذارند.

جی کارنی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت باراک اوباما هرگونه مصوبه تحریم های جدید را وتو خواهد کرد. توافق اولیه اتمی با ایران می گوید تحریم جدیدی علیه این کشور اجرا نمی شود.

جی کارنی گفت دولت اعتقاد ندارد که این لایحه ضروری است و این امر را روشن کرده است. او گفت دولت با اعضای کنگره در این مورد صحبت کرده است.

جی کارنی گفت کاخ سفید در گفتگوهای «مرتب و بسیار صریح» با قانونگذاران بوده و تاکید کرد کنگره می تواند در صورتی که ایران به تعهداتش عمل نکند، سریع عمل کند.

وزارت خزانه داری آمریکا گفت تحریم های اخیری که علیه ایران اعلام شد، بر اساس تحریم هایی بوده که در گذشته تصویب شده بود و با توافق اولیه اتمی گروه ۱+۵ با ایران تضادی ندارد.
دو سناتور جمهوریخواه، جان مک کین و لیندزی گراهام روز پنجشنبه در سنا در مورد نیاز به افزایش فشار بر ایران سخن گفتند.
XS
SM
MD
LG