لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

صدور حکم ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای یک مستندساز


مژگان ایلانلو، مستندساز و فعال اجتماعی
مژگان ایلانلو، مستندساز و فعال اجتماعی

یک کارگردان مستندساز و فعال اجتماعی به ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بنا بر رایی که روز سه‌شنبه ۲۷ دی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری صادر شد، مژگان ایلانلو کارگردان مستندساز به جرم «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۶ سال، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۵ ماه، «اخلال در نظم عمومی» به مدت ۱۵ ماه و برای «تشویق به اعمال منافی» به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت هم بخشی از این مجازات تعیین شده است. علاوه بر این مجازات مژگان ایلانلو به ۲ سال ممنوعیت فعالیت رسانه‌ای، ممنوعیت خروج، منع اشتغال، و منع عضویت در گروه‌ها محکوم شده است. تلفن همراه و کامپیوتر شخصی او نیز به نفع دولت ضبط شد.

بنا بر گزارش امتداد، این در حالی است که مژگان ایلانلو بیش از ۱۰ روز است که در زندان اوین دچار شکستگی استخوان پا شده و به سختی توانایی تحرک دارد. او به رغم پیگیری‌های فراوان وکیل ایشان از قاضی پرونده جهت برخورداری قانونی ایلانلو از مرخصی برای انجام امور درمان در خارج از زندان موافقت نشده است.

در حساب اینستاگرام مژگان ایلانلو مستندساز و فعال مدنی پیامی مبنی بر بازداشت وی توسط مأموران امنیتی در صبح روز سه‌شنبه ۲۶ مهرماه انتشار یافته بود. او چند روز پیش از آن بدون حجاب اجباری در یک رستوران در منطقه تجریش تهران حضور پیدا کرده بود.

به گزارش‌ روزنامه انتخاب، مژگان ایلانلو ۹۰ روز است که در بازداشت به سر می‌برد و ۴۰ روز از این دوره را در سلول انفرادی گذرانده است.

علاوه بر کشته شدن دست‌کم ۵۲۴ تن از جمله ۷۱ کودک در جریان اعتراضات سراسری ایران، جمهوری اسلامی دست‌کم چهار معترض و یک تبعه بریتانیایی-ایرانی را در هفته‌های اخیر اعدام کرده است و حدود ۲۰ هزار نفر نیز در بازداشت هستند که بیش از ۱۰۰ تن از آنها در خطر اعدام قرار دارند.

XS
SM
MD
LG