لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۲

نظر سنجی: اقتصاد چین از آمریکا پیشی خواهد گرفت



نتایج یک نظرسنجی جدید حاکی از آن است که بسیاری از مردم جهان باور دارند که چین سرانجام آمریکا را به عنوان ابر قدرت جهان پشت سرخواهد گذارد.

مرکز پژوهشی پیو در واشنگتن می گوید دربیش از ۳۹ کشوری که نظرسنجی درآنها انجام گرفت، آمریکا هنوز، به درستی، یزرگترین اقتصاد جهان شناخته می شود. اما اکثریت مردم در ۱۸ کشورگفتند چین از آمریکا پیشی خواهد گرفت.

این نظرسنجی که امروز پنجشنبه منتشر شد نشان می دهد که تصویر جهانی آمریکا در نظر مردم جهان ۱۳ درصد بیش از چین محبوبیت دارد.


میزان محبوبیت کشورها براساس منطقه متفاوت است. نظرسنجی نشان می دهد تصویر چین درمیان همسایگانش خوب نیست. تصویرآمریکا نیز درکشورهای مسلمان بسیار منفی است.

با این حال، حتی درکشورهایی که بیشترین خصومت را نسبت به آمریکا دارند، مردم گفتند به باورآنها ایالات متحده آزادی های فردی بیشتری برای شهروندانش فراهم می آورد. حدود ۷۰ درصد گفته اند آمریکا به آزاد های فردی احترام می گذارد، در حالی که فقط ۳۶ درصد چنین نظری نسبت به چین داشتند.

این نظرسنجی همچنین حاکی از آن است که شهروندان آمریکا و چین روز به روز بیشتر به یکدیگر مظنون می شوند. فقط ۳۷ درصد آمریکائیان نظرمثبتی نسبت به چین ابرازداشتند، این رقم دوسال پیش۵۱ درصد بود. درچین، ۴۰ درصد نگرش مطلوبی نسبت به آمریکا داشتند، که کاهشی ۱۸ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۰ نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG