لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۳

رشد اقتصادی چین بار دیگر کاهش یافت


رشد اقتصادی چین به پائین ترین سطح خود در ۲۲ سال گذشته رسید. اقتصاددانان یکی از عوامل کاهش رشد اقتصادی چین را کاهش حجم تجارت خارجی این کشور عنوان کرده اند.
گزارش روز دوشنبه اداره آمار ملی چین نشان می دهد که رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال جاری میلادی هفت و نیم درصد بوده است که نسبت به سه ماهه اول دو دهم درصد کاهش نشان می دهد.
«رن شیان فنگ»، اقتصاددان شرکت «آی اِچ اِس گلوبال این سایت»، گفت که رشد اقتصاد چین در ۲سال گذشته کمتر از ۸ درصد بوده است که وی آن را نشانگر بارزی از مشکلات و چالشهای اقتصادی خواند.

اداره آمار ملی چین علت کاهش رشد اقتصادی را ضعف اقتصادی کشورهای خارجی به ویژه کشورهای غربی، و اجرای برنامه های اصلاحی دولت جدید چین اعلام کرد و گفت که اصلاحات داخلی در دراز مدت رشد اقتصادی چین را افزایش خواهد داد.
هنوز علائم قاطعی وجود ندارد که نشان دهد پکن برای مقابله با کاهش رشد اقتصادی در سیاست های اقتصادی خود تغییر ایجاد و یا از محرکهای اقتصادی جدیدی استفاده خواهد کرد.
کاهش رشد اقتصاد چین، همزمان با کاهش میزان تقاضای خرید کالاهای مختلف، می تواند تأثیری منفی و مستقیم در اقتصادی جهانی داشته باشد.
XS
SM
MD
LG