لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

دیدار رئیس جمهوری چین با کیسینجر: «دوستان قدیمی» را فراموش نمی‌کنیم


شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین و هنری کیسینجر وزیر امور خارجه آمریکا در دهه ۱۹۷۰ میلادی
شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین و هنری کیسینجر وزیر امور خارجه آمریکا در دهه ۱۹۷۰ میلادی

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، روز پنجشنبه طی دیداری با هنری کیسینجر گفت «دوستان قدیمی» مانند او هرگز فراموش نخواهند شد.

شی به کیسینجر گفت: «یک بار دیگر، چین و ایالات متحده بر سر دوراهی قرار دارند که از اینجا به کجا بروند و یک بار دیگر هر دو طرف باید انتخاب کنند.»

هنری کیسینجر که در دهه ۱۹۷۰ میلادی وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملت دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد بود، نقش دیپلماتیک کلیدی‌ در عادی‌سازی روابط واشنگتن و پکن ایفا کرد.

شی با اشاره به یکصدمین سال زادروز کیسینجر و اینکه او بیش از ۱۰۰ بار به چین سفر کرده، گفت سفر کنونی او از «اهمیت ویژه‌ای» برخوردار است.

او خطاب به کیسینجر گفت: «مردم چین هرگز دوستان قدیمی‌شان را فراموش نمی‌کنند و روابط چین و ایالات متحده برای همیشه با نام هنری کیسینجر گره زده می‌شود.»

شی جین‌پینگ افزود چین و ایالات متحده می‌توانند با هم به موفقیت متقابل دست یابند و پیشرفت کنند و کلید تحقق آن «احترام متقابل، همزیستی مسالمت‌آمیز، و همکاری بُرد-بُرد» است.

کیسینجر که از سوی چینی‌ها مورد احترام گسترده‌ای است و به‌طور مرتب به چێن سفر می‌کند، گفت قدردان این موضوع است که دولت چین این دیدار را در همان ساختمانی ترتیب داده که او نخستین بار در آن با رهبران چین دیدار کرده بود.

به گفته وزیر امور خارجه سال‌های دور ایالات متحده آمریکا، «ارتباط میان دو کشور با صلح و پیشرفت جامعه بشری مرتبط است.»

کیسینجر همچنین به حفظ اصول تعیین‌شده در اعلامیه شانگهای، درک اهمیت سیاست چین واحد برای پکن، و لزوم هدایت روابط دوجانبه در مسیری مثبت تاکید کرد.

سفر کیسینجر به چین همزمان با افزایش تحرکات واشنگتن و پکن برای جلوگیری از تیره‌تر شدن روابط دوجانبه انجام می‌شود.

او همچنین به طور خصوصی با وانگ یی دیپلمات ارشد چین و لی شانگفو وزیر دفاع دیدار و گفت‌وگو کرد.

تایوان، زیاده‌خواهی‌های پکن در دریای چین جنوبی، حقوق بشر، تجارت، و جنگ اوکراین از جمله مسائل عمده مورد اختلاف ایالات متحده و چین است.

واشنگتن در هفته‌ها و ماه‌های اخیر تلاش کرده از طریق سفر دیپلمات‌هایی همچون آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، جنت یلن وزیر خزانه‌داری، و جان کری نماینده ویژه در امور تغییرات اقلیمی، کانال‌های ارتباطی با پکن را باز نگه دارد.

XS
SM
MD
LG