لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

وزیر خزانه‌داری آمریکا: «مشتاق» همکاری با چین در زمینه‌ منافع مشترک هستیم


جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا
جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز یکشنبه ۲۵ تیرماه اعلام کرد که «مشتاق»همکاری با چین در زمینه‌ منافع مشترک، از جمله تجدید ساختار باز‌پرداخت بدهی برای کشورهای فقیرتر است. او همچنین گفته که بانک‌های توسعه چندجانبه قبل از بررسی افزایش سرمایه نیاز به اصلاحات دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جانت یلن در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از نشست وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی گروه۲۰ در هند، گفت: سفر هفته گذشته او به پکن، به تقویت روابط آمریکا و چین کمک کرده است و دو اقتصاد بزرگ جهان متعهد به همکاری «در زمینه‌های مورد علاقه دوطرف» هستند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: «من مشتاقم که بر روی پایه‌هایی که در پکن گذاشتیم، به عملکرد بهتری بپردازیم و اقدامات بیشتری را انجام دهیم.»
یلن گفت: «نگرانی‌ها در مورد رویه‌های تجاری ناعادلانه چین [وجود دارد] که واشنگتن را بر آن داشت تا بر پکن تعرفه وضع کند.»

جانت یلن افزود: «شرکت‌های آمریکایی به دنبال محیطی برای سرمایه‌گذاری و رشد در چین هستند.»

وزیر خزانه داری ایالات متحده همچنین گفت که «واشنگتن همچنان به قطع دسترسی روسیه به تجهیزات و فناوری نظامی که برای حمله به اوکراین نیاز دارد، ادامه خواهد داد.»

این مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «یکی از اهداف اصلی ما در سال جاری، مبارزه با تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌ها است. ائتلاف ما بر اساس اقداماتی است که در ماه‌های اخیر برای سرکوب این تلاش‌ها انجام داده‌ایم.»

هند که در سال جاری ریاست گروه ۲۰ را برعهده دارد، درباره جنگ در اوکراین موضعی بی‌طرف اتخاذ کرده و با خودداری از مقصر دانستن روسیه برای حمله‌ای که در فوریه سال گذشته آغاز کرد، بر راهکار دیپلماتیک تأکید می‌کند.

همچنین، در حالی که کشورهای غربی سعی در فشار بر روسیه دارند، هند خرید نفت از روسیه را به شدت افزایش داده است.

جانت یلن، وزیر دارایی آمریکا در جریان دیدار ماه گذشته از پکن خواست به صندوق بین‌المللی برای تغییرات اقلیمی کمک کند. این صندوق از سوی کشورهای ثروتمند تشکیل شده تا از طریق آن به کشورهای فقیرتری که به دلیل تغییرات اقلیمی با چالش اقتصادی روبرو شده‌اند کمک شود.

XS
SM
MD
LG