لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

چین از پرواز یک هواپیمای آمریکایی بر فراز تنگه تایوان خشنود نیست 


ناو آمریکایی

یک هواپیمای نظامی نیروی دریایی آمریکا، روز پنجشنبه ۲۲ تیرماه، پس از دو روز تمرینات نظامی چین در جنوب جزیره‌ای که پکن آن‌ را به عنوان قسمتی از خاک خود می‌بیند، از تنگه حساس تایوان عبور کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت چین با ابراز ناخرسندی از ماموریت‌های نظامی ایالات متحده از طریق این تنگه، که اغلب به وسیله کشتی‌های جنگی و گاهی اوقات هواپیما انجام می‌شود، اعلام کرد که این کشور «حق حاکمیت و صلاحیت قضایی» بر این آبراه دارد. تایوان و ایالات متحده اما بر این باورند که این تنگه «یک آبراه بین‌المللی» است.

ناوگان هفتم نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک هواپیمای گشت دریایی و شناسایی P-8 Poseidon «پی۸ پوسایدون» که برای ماموریت‌های ضد زیردریایی نیز استفاده می‌شود، از طریق این تنگه و در حریم هوایی بین‌المللی عبور کرده است.

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده با عملیات در تنگه تایوان مطابق با قوانین بین‌المللی، از حقوق و آزادی‌های کشتیرانی همه کشورها حمایت می‌کند.»

این بیانیه همچنین می‌گوید: «نیروهای نظامی ایالات متحده در هر جایی که قانون بین‌المللی اجازه می‌دهد، پرواز، دریانوردی و فعالیت می‌کنند.»

وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرد که این هواپیما «به خط میانه تنگه» پایبند بوده و صبح روز پنجشنبه ۲۲ تیرماه، به سمت جنوب پرواز کرده است و نیروهای تایوان بر آن نظارت داشتند.

این در‌حالی است که رهبران ناتو اخیرا چین را به داشتن «جاه طلبی و سیاست‌های قهری» که نظم بین المللی مبتنی بر قوانین را به چالش می‌کشد، متهم کرده‌اند.

چین اعلام کرد، قاطعانه با آنچه «حرکت ناتو به سمت شرق در منطقه آسیا و اقیانوسیه» توصیف شده، مخالف است.

سفارت چین در اتحادیه اروپا پیش از اظهار داشته بود، هرگونه اقدامی که حقوق پکن را تهدید کند «با پاسخ قاطع» مواجه خواهد شد. بیانیه سفارت چین، ناتو را متهم کرده است که «حقایق اساسی» را نادیده می‌گیرد و «موضع و سیاست‌های پکن» را تحریف می‌کند.

XS
SM
MD
LG