لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

پرزیدنت ترامپ می‌گوید این‌بار قبل از تماس با تایوان، اول با چین صحبت می کند


دونالد ترامپ و شی جینپینگ روسای جمهوری آمریکا و چین
دونالد ترامپ و شی جینپینگ روسای جمهوری آمریکا و چین

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت بدون آن که قبلا شی جینپینگ رئیس جمهوری چین را در جریان بگذارد، با رئیس جمهوری تایوان مستقیما صحبت نمی کند.

واشنگتن پست می گوید این مسئله بدون شک چین را خرسند و موجب نارضایتی تایوان می شود.

آقای ترامپ این اظهارات را در مصاحبه با رویترز و یک روز پس از آن ایراد کرد که تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان به رویترز گفت، بسته به «نیازهای تایوان و ملاحظات آمریکا از مناسبات منطقه ای» آماده دومین تماس با آقای ترامپ است.

آقای ترامپ در عین حال درباره رئیس جمهوری چین به گرمی یاد کرد و گفت که نباید مسائل را برای او «دشوار» کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «مشکل این است که من روابط بسیار خوبی با پرزیدنت شی ایجاد کرده ام. او هرآنچه در توان دارد را برای کمک به ما در این وضعیت بزرگ انجام می دهد.»

آقای ترامپ همچنین گفت: «او یک رهبر عالی است و من کاری نخواهم کرد که مانع کار او شود. بنابراین قطعا اول با او صحبت می کنم.»

دونالد ترامپ در ماه دسامبر تماس تلفنی خانم تسای رئیس جمهوری تایوان را پذیرفت و سپس درباره آن توییت کرد. انتقادها از این مکالمه تلفنی آقای ترامپ را بر آن داشت که همان موقع، در یک مکالمه تلفنی با همتای چینی خود تاکید کند که واشنگتن سیاست «چین واحد» را محترم می‌شمارد.

تایوان مدتهاست خواستار جدایی از چین است اما این کشور جدایی آن را به رسمیت نمی شناسد و تایوان را یکی از استان های خود می داند.

ایالات متحده آمریکا حدود چهاردهه پیش و در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر با اعلام سیاست چین واحد، تایوان را بخشی از چین واحد شناخت و در سالهای گذشته همواره این سیاست را دنبال کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG