لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

ترامپ بار دیگر از چین انتقاد کرد؛ دردسرهای تهدید موشکی کره شمالی


دولت چین انتقادات دونالد ترامپ درباره عملکرد این کشور در برخورد با فعالیت های هسته‌ای و موشکی کره شمالی را رد کرد.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده حدود دو هفته مانده به آغاز به کار رسمی خود، بار دیگر از چین، بزرگترین شریک بازرگانی آمریکا، انتقاد کرد.

این بار موضوع درگیری لفظی بین واشنگتن و پکن، آزمایش موشکی قریب الوقوع کره شمالی، همپیمان پکن است.

کره شمالی به تازگی از قصد خود برای انجام آزمایش موشکی خبر داد که برد آن بخش‌هایی از ایالات متحده را هم در بر خواهد گرفت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز دوشنبه ۱۳ دی با یک پیام تویتری به این تهدید واکنش نشان داد و نوشت: «چنین اتفاقی نخواهد افتاد».

آقای ترامپ روز دوشنبه همچنین تلاش پکن برای مهار کره شمالی را زیر سوال برد و گفت چین با وجود به دست آوردن ثروت سرشار از محل تجارت با ایالات متحده هیچ کمکی درباره کره شمالی به آمریکا نمی‌کند.

پکن نیز این موضعگیری آقای ترامپ را بی پاسخ نگذاشت.

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که جدیت پکن در تلاش ها برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره بر هیچکس پوشیده نیست.

انتقاد دوباره دونالد ترامپ از چین، بزرگترین شریک بازرگانی آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ما از خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و حفظ صلح و ثبات در آن منطقه از طریق گفتگو و مشاوره حمایت می‌کنیم. تلاش چین در این راستا کاملا روشن است. ما امیدواریم همه طرف‌ها از کلام و اعمال تنش آلود پرهیز کنند و هر چه زودتر با همکاری چالش خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره را به مسیر گفتگو و رایزنی بازگردانند.»

گنگ شوآنگ، به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی اشاره کرد و گفت که مشارکت چین به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت در صدور قطعنامه های متعدد علیه کره شمالی، خود گواهی است بر موضع و جدیت پکن درباره چالش خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی.

در نیمه ماه گذشته، آقای ترامپ با قبول تماس تلفنی رئیس جمهوری تایوان که به منظور تبریک راهیابی وی به کاخ سفید صورت گرفته بود، سیاست آمریکا در قبال پکن که همان حمایت از چین واحد است، را نادیده گرفت.

وی بارها، گفته است که با ورود به کاخ سفید، با اجرای برنامه ویژه اقتصادی به کسری تراز بازرگانی امریکا در قبال چین پایان خواهد داد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG