لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۵

اعتراض چین به گفت و گوی تلفنی ترامپ با رئیس جمهوری تایوان


مکالمه تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا با سای اینگ ون رئیس جمهوری تایوان، اعتراض شدید چین را به دنبال داشته است.

گفتگوی تلفنی ۱۰ دقیقه‌‌ای روز جمعه آقای ترامپ با خانم ون در حالی صورت گرفت که روسای جمهوری دو کشور از سال ۱۹۷۹ به این سو تماس مستقیم با یکدیگر نداشتند؛ در آن سال آمریکا روابط دیپلماتیک با تایوان را قطع کرد و اصل «چین واحد» را در سیاست خارجی با پکن، پذیرفت.

پکن تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و دولت چین را تنها مرجع قانونی در تعامل با آمریکا و دیگر کشورهای جهان می‌خواند.

از این رو، وزیر خارجه چین روز شنبه ۱۳ آذر، ضمن اعتراض رسمی به گفتگوی تلفنی آقای ترامپ با خانم ون، از واشنگتن خواست از ایجاد تنش‌های غیرضروری در روابط بین دو کشور خودداری کند.

او گفت: « ما از آمریکا می‌خواهیم به اصل «یک چین» پایبند بماند، سه توافق مشترک موجود بین دو کشور را رعایت کند و برای اجتناب از بروز تنش‌های غیرضروری در روابط دو کشور، به دقت با موضوع تایوان برخورد کند.»

تایوان اما گفته که خانم ون، انتخاب آقای ترامپ به مقام رئیس جمهوری را به وی تبریک گفته است. به اعتقاد مقامات تایوان، واشنگتن می‌تواند روابط موازی با پکن و تایوان داشته باشد.

آقای ترامپ در واکنش به انتقادهایی که از او به علت مکالمه تلفنی اش به خانم ون شده است در توئیتر خود نوشت، جالب است وقتی که آمریکا میلیاردها دلار تجهیزات نظامی به تایوان می‌فروشد، او نتواند در تماس تلفنی با رئیس جمهوری تایوان، پیام تبریک او را بپذیرد.

به اعتقاد ناظران، اعتراض چین به مکالمه آقای ترامپ با رئیس جمهوری تایوان، گویای چالش‌هاییست که وزیر خارجه دولت آینده آمریکا در صحنه تعامل واشنگتن با کشورهای خارجی با آنها روبروست.

هر کدام از چهار گزینه آقای ترامپ که تصدی وزارت خارجه را به عهده بگیرد، با چالشِ بزرگ احیای اعتبار رهبری آمریکا در جهان روبرو خواهد بود. با این حال ، به گفته چارلز استیونسن ، استاد دانشگاه جانز هاپکینز، وزیر خارجه تابع سیاست های رئیس جمهوری خواهد بود.

او گفت:« وزیر خارجه همیشه در مسیر رئیس جمهوری حرکت می‌کند و از این رو هم از نظر قانونی و هم از نظر سنتی، وزیر خارجه مامور رئیس جمهوری است و شخصیت مستقل از او ندارد.»

آقای ترامپ قول داده است قبل از هر چیز در روابط خارجی، منافع آمریکا را در نظر بگیرد، اما به گفته تحلیلگران وزیر خارجه دولت آقای ترامپ باید متحدان آمریکا را از پایبندی واشنگتن به تعهدات بین‌المللی‌اش، مطمئن سازد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG