لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۳

واکنش چین به اظهارات ترامپ درباره تایوان: نگرانیم


نشریات چینی به اختلاف ترامپ و دولت چین پرداخته اند.
نشریات چینی به اختلاف ترامپ و دولت چین پرداخته اند.

یک روز بعد از اظهارنظر دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا که گفته بود نمی داند چرا آمریکا باید حتما به سیاست چین واحد پایبند بماند، وزارت خارجه چین نسبت به این اظهارات ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رویترز، گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه ۲۲ آذر با اشاره به اظهارات آقای ترامپ گفت سیاست چین واحد، «سنگ بنای» مناسبات بین چین و ایالات متحده آمریکاست.

سخنگوی وزارت خارجه چین از ترامپ خواست حساسیت مسئله تایوان را درک کند.

روز یکشنبه دونالد ترامپ در گفت و گوی خبری با شبکه خبری فاکس گفت من سیاست چین واحد را درک می‌کنم اما نمی‌دانم چرا باید حتماً به سیاست چین واحد پایبند بمانیم.

وی افزود:‌ مگر این‌که بخواهیم با چین توافقی بکنیم که به امور دیگری از جمله به تجارت مربوط باشد، و با آن پایبند بمانیم.

تایوان مدتهاست خواستار جدایی از چین است اما این کشور جدایی آن را به رسمیت نمی شناسد و تایوان را یکی از استان های خود می داند.

در سالهای گذشته چین به هر اقدامی در حمایت از استقلال تایوان واکنش منفی نشان داده است.

ایالات متحده آمریکا حدود چهاردهه پیش و در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر با اعلام سیاست چین واحد، تایوان را بخشی از چین واحد شناخت و در سالهای گذشته همواره آمریکا این سیاست را دنبال کرده است.

ده روز پیش، دونالد ترامپ تلفنی با تسای اینگ‌ون، رییس جمهوری تایوان صحبت کرد و تبریک او را پذیرفت. این اقدام خشم پکن را در پی داشت اما آقای ترامپ از اقدام خود دفاع کرد.

ترامپ در پیام توئیتری نوشت: جالب است که آمریکا میلیارد‌ها دلار سلاح و تجهیزات نظامی به تایوان می فروشد اما من نباید یک پیام تبریک را بپذیرم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG