لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

افزایش فشارها بر روی کره شمالی از سوی آمریکا و چین


کره شمالی در هفته های اخیر چند آزمایش موشکی انجام داده است.
کره شمالی در هفته های اخیر چند آزمایش موشکی انجام داده است.

تنش‌ها میان آمریکا و کره شمالی به خاطر احتمال وقوع آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر و یا پرتاب موشک بالیستیک از سوی کره شمالی و به مناسبت سالروز تشکیل ارتش آن کشور شدت یافته است.

یک شب پیش از سالروز تشکیل ارتش مردمی کره شمالی، گزارش هایی مبنی بر آغاز فعالیت‌ها در یک مرکز تست هسته‌ای کره شمالی بدست رسیده است. اما کارشناسان می گویند هنوز معلوم نیست که آیا کره شمالی تستی هسته‌ای انجام خواهد داد یا نه.

در عین حال، روز گذشته یک ناوگان ضربتی نیروی دریائی آمریکا با اسکورت دو ناوشکن ژاپنی در یک مانور مشترک به سوی شبه جزیره کره کردند.

این ناوگان ضربتی آمریکا که ستاد فرماندهی آن در ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس کارل وینسون قرار دارد به همراه دو ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت شونده و چند کشتی جنگی دیگر، روز یکشنبه سوم اردیبهشت، انجام مانوری مشترک با ژاپن را در غرب اقیانوس آرام آغاز کرد.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید این مانور مشترک، تمریناتی متداول است که هدف آنها بهبود در شیوه‌های پاسخگویی دریایی مشترک و تقویت قابلیت‌های پدافندی است.

در خبری دیگر، قیمت نفت در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، افزایش یافته و دسترسی به آن نیز سخت تر شده که حاکی از آن است که چین فشارها بر کره شمالی را شدت بخشیده تا پیونگ یانگ را از ادامه فعالیت‌های هسته ای‌اش بر حذر دارد.

روز شنبه نیز یک روزنامه چینی به نام «گلوبال تایمز» خبر از این داد که در صورتیکه کره شمالی به یک آزمایش هسته ای دیگر دست زند، پکن با اعمال تحریم های بیشتر باعث خواهد شد تا میزان صادرات نفت به کره شمالی به شدت کاهش یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG