لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

حمایت پکن از طالبان؛ رئیس جمهوری چین: دارایی‌های افغانستان را آزاد کنید


وزیر خارجه چین (وسط) وزیر خارجه پاکستان (چپ) و کفیل وزیر امور خارجه امارت اسلامی افغانستان - ۳۰ مارس ۲۰۲۲ (۱۰ فروردین ۱۴۰۱)
وزیر خارجه چین (وسط) وزیر خارجه پاکستان (چپ) و کفیل وزیر امور خارجه امارت اسلامی افغانستان - ۳۰ مارس ۲۰۲۲ (۱۰ فروردین ۱۴۰۱)

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز پنجشنبه ۱۱ فروردین، در یک کنفرانس منطقه‌ای بدون اینکه به نقض حقوق بشر توسط طالبان در افغانستان اشاره کند حمایت عمیق خود را از دولت این گروه اعلام کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر امور خارجه چین از ایالات متحده آمریکا خواسته است تا دارایی‌های افغانستان را، که در خارج از کشور نگهداری می‌شود، آزاد کند و به تحریم‌های دولت افغانستان پایان دهد.

گروه طالبان تابستان قدرت را در افغانستان به دست گرفتند. هنوز آمریکا و کشورهای اروپایی طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند.

تام وست، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان پیشتر گفته بود که طالبان باید با تروریسم مبارزه کند، یک دولت فراگیر تشکیل دهد و به حقوق اقلیت ها ، زنان و دختران احترام بگذارد و دسترسی مساوی به آموزش و کار فراهم کند.

آقای شی روز پنجشنبه در پیامی خطاب به گروهی از نمایندگان کشورهای افغانستان، چین، روسیه، پاکستان، ایران، تاجیکستان، ترکمنستان، و ازبکستان که در یک شهر مرکزی چین گرد هم آمده بودند، به تعهد خود به حمایت از افغانستان و به خصوص به ثمر رساندن آرمان‌های پکن در داشتن نقشی پررنگ در این کشور - پس از خروج نیروهای ایالات متحده در ماه اوت سال گذشته - تاکید کرد.

در بیانیه مشترکی که پس از این نشست منتشر شد، به اهمیت تضمین حقوق زنان و آموزش کودکان، و حمایت از حقوق همه اقوام در افغانستان اشاره شده است.

در این بیانیه از «کشورهایی که عمدتاً مسئول مخمصه کنونی در افغانستان هستند» خواسته شده است تا به تعهدات خود در مورد بهبود وضعیت اقتصادی این کشور پایبند باشند.

XS
SM
MD
LG